Asker Harçlığı Ne Kadar?

Asker Harçlığı Ne Kadar?

Yeni askerlik sisteminin yürürlüğe girmesinin ardından askerlik görevini yerine getirecek olan 18 yaşını tamamlamış bireyler asker maaşını merak etmeye başladı. Hangi askerlerin ne kadar harçlık alacağı araştırma konusu oldu.

1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında, askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için asker harçlığı verilmektedir. Er maaşı 2019 yılında askerlik yapılan yere, askerliğin süresine göre farklılık göstermektedir. 2019 yılı için er harçlığı 100 ila 250 lira arasında değişmektedir. Er maaşının ne kadar olduğunu merak edenler için 2019 yılında ödenen er maaşları:

  • Doğu bölgelerinde 220 lira,
  • Normal görev kapsamında sayılan askerlikte 110 lira,
  • Görev tanımı normal onbaşı maaşı 130 lira olarak ödenmektedir.

Askerlik görevini yerine getiren askerlerin bu maaş ve desteklerden yararlanmak en doğal hakkıdır. Ödenen miktarların sembolik gibi gözükmesinde, askerlerin çarşı izinleri dışında para harcamamalarının etkisi büyüktür. Asker harçlıklarına her sene zam gelmektedir. 2019 için zamlar henüz açıklanmadı. Ayrıca bu harçlıklara büyük oranda zamların gelmemesiyle birlikte bazı seneler hiç zam gelmediği de olmuştur.

Asker Harçlıkları Nereye ve Ne Zaman Yatırılır?

Asker harçlıklarının nereye ve ne zaman yatırılacağı araştırılan konulardandır. Askere gidecek olan bireyler askere gitmeden önce harçlık ve yolluk ödemelerinin yapılabilmesi için kişilere PTT banka kartı verilmektedir.

Askerlik için ilk harçlık bu banka kartına yatırılır ve acemi birliğinde görülen eğitim bittikten sonra karta bloke gelir. Acemi birlikten sonra ise askerler usta birliklerine geçildiğinde ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Bu ödemeler, kişinin nüfus cüzdanı ile birlikte şubelerden alınabilir. Yalnızca askerlerin kendilerinin çekebildiği ödenekler her ayın birinde yatırılır.

Dönemlere Göre Erlerin Harçlıklarında Farklılıklar olur mu?

Devlet tarafından askerlerin temel ihtiyaçları için ödenen asker harçlıkları, askerlik süresinin uzun ya da kısa olmasına göre değişiklik göstermemektedir. Ancak kısa dönem askerlikte, askerliğin çavuş olarak yapılmasından dolayı farklılık oluşmakla birlikte bu durumda askerin bulunduğu bölgeye göre harçlığı değişmektedir. Bu farklılık 30 ile 50 lira arasında olmaktadır.

Batı Bölgesinde Asker Harçlıkları Ne Kadar?

İllere göre er maaşları farklılık gösterirken Batı bölgelerinin sağladığı imkanlardan dolayı harçlıklar daha düşük miktardadır. Batı bölgesinde asker harçlıkları 90 ila 150 lira arasında verilmektedir.

Doğu Bölgesinde Asker Harçlıkları Ne Kadar?

Doğu bölgesinde çatışmaların ve şartların zorluğundan dolayı 2019 yılında doğuda bölgesinde ki asker harçlıkları 400 ila 500 lira arasındadır.

Asteğmenlerin Harçlıkları Ne Kadar?

Kısa dönem er maaşı ne kadar sorusunun yanıtı askerlik yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat çoğu zamanda asteğmenlerle, kısa dönem erlerin durumu karıştırılmaktadır. Genellikle asteğmenlerle ilgili çok fazla yanılgılara düşülmektedir.

Asteğmenler lisans mezunudur ve ihtiyaç duyulması halinde kısa yerine uzun dönem askerlik yaparlar. Uzun dönem asteğmenlik yapan kişiler rütbe sınıfı olarak subay sayılmaktadır. Bu durumu çoğu kişi karıştırdığı için gerekli saygıyı göstermez ve bu nedenle disiplin cezası alırlar.

Asteğmenlerle kısa dönem erler aynı maaşı almaz. 2019 yılında asteğmenler 4.564 lira maaş olmakta olup yalnızca eğitim sürelerin bu maaşı almazlar. Eğitim sürelerinde ise 250 lira öğrenci maaşı almaktadırlar.

Sözleşmeli Olan Er ve Erbaşların Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev alan er ve erbaşlar sözleşmeli olarak çalıştığında maaşları farklılık göstermektedir. Bu maaşlar görev alınan bölgelere göre değişiklik gösterirken, Batı bölgelerinde görev alan er ve erbaşlar 2.500 lira ila 3.000 lira arasında maaş almaktadır.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan er ve erbaşlar, bu bölgedeki tehlikeli durumlar ve bölgenin zorlu şartları sebebiyle tazminat tutarlarıyla daha yüksek hale gelmektedir. Bu bölgelerde er ve erbaşların maaşları 4 bin liraya kadar yükselmektedir.

Rütbelere Göre Ne Kadar Maaş Ödenmektedir?

Maaşların farklılık gösterdiği türlerden biri de rütbelerdir.. Bölgelere göre değişiklik gösteren maaşlar, rütbelere göre de değişmektedir. Askerlik hiyerarşisinde çok fazla rütbe bulunmakta olup emir-komuta zincirine göre maaşlarda yükselmektedir. Bu kapsamda;

Komanda Er Maaşları: Farklı özel yeteneklere ve fiziki avantajlara sahip olan birliklere komanda denilmektedir. Bu birlikler özel olarak eğitim almaktadır ve çok daha zorlu koşullarda görevlerini yerine getirmektedir. Komanda er maaşlarında herhangi bir standart bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise komando birlikleri kendi içlerinde de farklı sınıflara bölünmesidir. 2019 yılında en düşük komanda er maaşı 3.100 lira olarak açıklanmıştır.

Uzman Çavuş Maaşları: Uzman çavuşlar 3.500 lira ila 5.200 lira arasında değişen maaşlar almaktadır. Uzman çavuşların görev yerleri doğu bölgesinde ise tazminatlarla aldıkları maaşlar 6 bin liraya çıkabilmektedir. Uzman çavuşlar yurt dışında da görev yapabilmekte olup böyle bir durumda farklı maaşlar alabilmektedirler.

Astsubay Maaşları: 2019 senesinin Nisan ayında zam alan astsubay maaşları 4 ila 5 bin lira arasında ödenmektedir. Görev yerine göre; tazminat, aile durumu, görev yeri gibi kriterlere göre maaşın durumu değişmektedir.

Teğmen Maaşları: Teğmenler takım komutanlarıdır ve Harp Okullarında 4 sene eğitim alırlar. Rütbe itibariyle üsteğmenin altında yer alan teğmenler, 4.550 lira maaş almaktadır. Yine görev yeri, tazminat gibi kriterlere göre maaşlarında yükselme olmaktadır.

Asker Ailesine Asker Maaşı Veriliyor mu?

Yapılan resmî açıklamalara göre, askerlik görevini sürdürürken aileleri zor durumda kalan kişiler için de maaş ödemesi yapılmaya başlanmıştır. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, ihtiyacı olan asker ailelerine tek seferlik olmak koşuluyla 1.500 lira ödeme yapılacağı bildirilmiştir. Bu ödemelerin PTT aracılığıyla yapılacağı ve başvuru için ailelerin Sosyal Yardım Müdürlüklerine gitmesi gerektiği belirtilmiştir. Başvuru için Sosyal Yardım Müdürlüklerinin yanı sıra Millî Savunma Bakanlığı il müdürlüklerine gidilebilmektedir.

Askerlik Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E- Devlet üzerinden askerlik maaşı sorgulama işlemi gerçekleşmektedir. Öncelikle e-Devlet şifresini almanız gerekmektir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alabilirsiniz.

 Askerlik maaşı sorgulamak için:

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresine girmelisiniz.

Açılan sayfada kimlik doğrulaması yaparak, sisteme giriş yapılabilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basmalısınız.

Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra sorgulama işlemi otomatik olarak gerçekleşmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.