Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Açık Öğretimde Okuyanlar Polis Olabilir Mi? Nasıl Polis Olunur?

Açık öğretim lisesinde veya açık öğretim üniversitelerinde okuyanlar polis olup olamayacağı hakkında soru işareti taşımaktadır. Polis olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir ve önlisans ya da lisans mezunları polis amiri olarak da işe başlayabilir. Peki açık öğretimde okuyanlar polis olabilir mi veya nasıl polis olunur? Açık Öğretimde Okuyanlar Polis Olabilir Mi? Açık öğretimde […]

Açık öğretim lisesinde veya

Açık öğretim lisesinde veya açık öğretim üniversitelerinde okuyanlar polis olup olamayacağı hakkında soru işareti taşımaktadır. Polis olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir ve önlisans ya da lisans mezunları polis amiri olarak da işe başlayabilir. Peki açık öğretimde okuyanlar polis olabilir mi veya nasıl polis olunur?

Açık Öğretimde Okuyanlar Polis Olabilir Mi?

Açık öğretimde herhangi bir bölüm okuyanlar örgün eğitimde olanlar gibi meslek seçimi yapamayacağını düşünür. Oysa ki polis olabilmek için örgün eğitim mezunu olmak gerekmez. Buna göre açık öğretim lise mezunları veya önlisans / lisans mezunları da polis olabilmek için başvuru yapabilir. İlgili mevzuatta örgün veya açık öğretim mezunu olanlar arasında herhangi bir ayrım yapılmaz.

Açık öğretim lise, önlisans ve lisans mezunları polis olabilmek için başvuru yapabilir. Polis memuru, komiser yardımcısı veya komiser olarak işe başlamak mümkündür. Lise mezunları Polis Meslek Yüksekokulu’na kabul edildikleri takdirde mezun olduktan sonra polis memuru olarak işe başlayabilir. Önlisans veya lisans mezunları ise Polis Meslek Eğitim Merkezi’nden mezun olduktan sonra polis memuru olarak görevine atanır. Tüm bunların yanı sıra Polis Özel Harekat Merkezi’nde eğitim görmek isteyenlerin en az lisans mezunu olması gerekir.
Açık öğretim okuyanlar polis olabilir.

Nasıl Polis Olunur?

Lise ve lisans mezunları için polis alımları aynı şartları taşımaktadır ancak tek fark sınav sistemleridir. Lise mezunları TYT puanı ile başvuru yapabilir önlisans ve lisans mezunları ise KPSS puanı ile başvuru yapar. Genel olarak TYT baraj puanı 250 civarında olurken KPSS için en az 65 puan almak gerekir. Ayrıca polis olmak için şartlar şunlardır:

  • T.C. Vatandaşı olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • En az 18 en fazla 30 yaşında olmak,
  • Askerlik yapan veya askerliğini tecil ettirenler de başvuru yapabilir,
  • Erkek adayların en az 1.67 cm kadın adayların ise en az 1.62 boyunda olması gerekir,
  • Beden kitle endeksi 18 – 27 (27 dahil) olmalıdır,
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nde alımlara engel olacak bir hastalığa sahip olunmamalıdır,
  • Güvenlik ve arşiv soruşturması olumlu olarak sonuçlanmalıdır.