99 Doğumlular Ne Zaman Askere Gidecek?

0

1999 doğumlular için askerlik dönemi yaklaştı, bu haberimizde 99 doğumluların askerliğiyle ilgili tüm detaylara yer vereceğiz

HER TÜRK GENCİ VATANİ GÖREVİNİ YAPMAKLA YÜKÜMLÜDÜR

Her Türk genci gibi 1999 doğumlularıda askerlik heyecanı sarmış durumda. Önce neden askerlik zorunlu bununla başlayalım; askere alım işlemleri 1111 Sayılı Askerlik kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunda; “Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer. Bu süre, Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum, Millî Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıla kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir.” denilmektedir. 

Yani; kanuna göre özel mazereti yoksa (eğitim, sağlık ve iş mazereti gibi ) 20 yaşına giren her Türk genci vatani görevini yapmakla yükümlüdür. 1999 Doğumlu kişiler 2019 yılının ocak ayından itibaren 20 yaşına girmiş kabul edilir. Bu kişiler 2019 yılında askere alınmaya başlar. Askere alma yaşı 20 olarak belirlense de olağanüstü durumlarda bu yaşın 15 yaşa kadar düşebileceği belirtilmektedir.

İSTEDİĞİM AYDA ASKERE GİDEBİLİR MİYİM? CELP DÖNEMLERİ HANGİ AYLARDA?

Türkiye’de askere alma işlemleri 4 celp döneminde gerçekleşmekte. Yani; Şubat, Mayıs, Ağustos ve kasım ayları olmak üzere her yıl 4 defa asker alımı yapılmaktadır. Askere giden herkes bu aylardan birinde askere gitmektedir. İstediğiniz zaman istediğiniz ayda askerliğe başlama gibi bir durum söz konusu değildir. Askere gidecek kişiler celp dönemlerini iyi takip etmeli ve celp dönemlerine göre kendini ayarlamalı. Yukarıda belirttiğimiz aylardan hangisinde askere gitmek istiyorsanız o celp dönemi son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine giderek muayene olmanız ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmekte.

CELP DÖNEMİ SON BAŞVURU TARİHLERİ

Askere gitmekle yükümlü olanlar her zaman başvuru yapıp istediği ayda askerlik görevine başlayamaz. Askere alım işlemleri her yıl toplam 4 defa gerçekleşmekte. Askere alım dönemlerine celp dönemi denilmekte. Ülkemizde Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemi olmak üzere 4 farklı celp döneminde askere alım yapılmakta.

  • Şubat 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2018
  • Mayıs 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat 2019
  • Ağustos 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2019
  • Kasım 2019 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2019’dur.

SON BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRANLAR

Son başvuru tarihini kaçıran kişiler bir sonraki celp döneminde askere giderler. Celp dönemini kaçırmamak için son başvuru tarihinden en az 15 gün önce askerlik şubesine giderek gerekli işlemlerinizi yaptırmanız yararınıza olacaktır. Zaman zaman son başvuru tarihleri değişerek ayın sonunda değil ayın 15’i olacak şekilde uygulanabilmektedir. Celp dönemi son başvuru tarihini ayın 15’i gibi düşünüp erkenden kayıt yaptırmanız belirlediğiniz celp döneminde askere gitmenizi sağlayacaktır.

ÖRNEKLE ANLATALIM:

Örneğin, 1999 yılının herhangi bir ayında doğdunuz diyelim. Bu durumda 2019 yılında askerlikle yükümlü yaşa geliyorsunuz. Askerlik için hazırlıklara başladınız, celp dönemlerine baktınız ve size en uygun ay olarak Kasım ayı celp dönemini belirlediniz. Kasım celp döneminde askere gitmek için en geç 31 Ağustos 2019 tarihine kadar askerlik şubesine giderek askerlik başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Görüldüğü gibi askere gitmek istediğimiz celp döneminden aylar öncesinde başvuru yapmamız gerekiyor. Celp dönemi son başvuru tarihine göre kendi durumunuzu ayarlamanız gerekiyor. Yoksa istediğiniz celp döneminde değil, bir sonraki celp döneminde askere gitmek zorunda kalırsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.