99/1 Tertip Uzun Dönem Askerler

1

Gelecek yıl askere gidecek gençler, özellikle 2019 Şubat celp döneminde silah altına alınacak ve vatani görevini 12 ay er olarak gençler bu haber sizin için; askerlik yerleri ne zaman açıklanır? Askerlik yerleri nasıl sorgulanır? Askere alım sürecinde nelere dikkat etmek gerekir? Tüm ayrıntılar…

Her Türk genci gibi 99 doğumlularda gelecek yıldan itibaren vatani görevler için birliklerine katılacaklar. Bu haberimizde 2019’da özellikle yılın ilk celp döneminde askere gidecek gençler için faydalı olacak bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

99/1 TERTİPLERİN ASKERLİK YERLER NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Yılda 4 kez gerçekleşen celp döneminlerine kısa süre kala MSB Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanır. Bu açıklamada askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılır. Bu açıklama aynı zamanda devletin yayın organı TRT’den de yayınlanır. Askere gidecek gençlerin bu açıklamalarda yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada; askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin internet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanır. Genel olarak bu açıklamanın yayınlanmasından 1 hafta sonra yerler açıklanır.

99/1 tertipler için askerlik yerlerini açıklanma tarihi olarak  11 ocak 2019 düşünülmektedir.

ASKERLİK YAPACAĞIM YERİ NASIL ÖĞRENECEĞİM?

99/1 tertip olarak askerlik yerinizi cep telefonunuza yükleyeceğiniz e devlet uygulamasından öğrenebileceğiniz gibi, www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden veya askerlik şubelerinden de öğrenebilirsiniz. Yine aynı yerlerden askere sevk belgenizi de alabilirsiniz. Sevk belgesini askerlik şubesinden veya internet üzerinden almanız durumu değiştirmez, her iki  durumda da askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgesi önemlidir, bu belgeyi almadan birliğinize teslim olmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

E-DEVLET’E NASIL GİRİŞ YAPACAĞIM?

Cep telefonunuza yüklediğiniz e-devlet uygulamasından veya www.turkiye.gov.tr internet sitesinden askerlik bilgileriniz öğrenebilmek için size ait şifre ile giriş yapmanız gerekir. Size özel olan şifrenizi ise PTT şubelerinden kimliğiniz ile cüzi bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANINCA NE YAPMALIYIM?

Askerlik yerleri belli olan gençler için üç ihtimal söz konusudur;

 • Sonuçlar açıklandığında askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu vb) belli olduğu gibi bazen sonraki celp dönemine kalma ihtimalide vardır. Yani illa Şubat celp döneminde askere alınacaksınız diye şart yoktur.
 • Askere alınacağı kesinleşen ve askerlik yerleri belli olan gençler içinde askere gitme zamanları için iki ihtimal söz konusudur, A grubu veya B grubu olarak askere alınma;
 • A Grubunda askere alınacaklar normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olan gruptur ve her celp döneminde askere alınan kişilerin yüzde 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Eğer sizde bu gruba alınmışsanız Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız.
 • B Grubunda askere gidecek kişiler ise normal celp döneminden 45 gün sonra askere gider. Örneğin size Şubat celp dönemi çıktı diyelim ama size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda normal zamandan 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz.

98/1 TERTİPLER İÇİN MSB YAPILAN AÇIKLAMA ÖRNEK ALINABİLİR

Milli Savunma Bakanlığının 98/1 tertipler için yayınladığı açıklama gelecek yıl Şubat’ta askere gidecekler için örnek olabilir;

 • Şubat 2018 er celp döneminde askere alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1.111 sayılı askerlik kanunu’nun 45.maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 • Şubat 2018 er celp döneminde;
 • 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2018 olanlar,
 • Celp dönemi şubat 2018 olmadığı halde, şubat 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 • Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 • Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 ocak 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 • Şubat 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 • Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 12 ocak – 31 ocak 2018,

(2) e-devlet üzerinden 12 – 25 ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 • İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 13 mart 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 08 mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 • Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 • Şubat 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 31 ocak 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 13 mart 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 • 1.111 sayılı askerlik kanununun 45.maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

KISA DÖNEM ERLER VE YEDEK SUBAYLAR

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanır. Bu açıklamalar uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almasınlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.