98/2 Askerlik Sorgulama İşlemleri ve Acemi Birliği Yerleri

98/2 Askerlik Sorgulama İşlemleri ve Acemi Birliği Yerleri

E- Devlet 98/2 Askerlik Sorgulama İşlemleri Hakkında Bilgilendirme
1998 doğumlular için Askerliği nerede yapacağını öğrenme ya da sorgulama işlemi günümüzde e-devlet üzerinde rahatça öğrenilebiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri belli tarihlerde olan doğum tarihli erkek vatandaşları kabul edeceği celp dönemi sorgulamaları e-devlet ile yapılıyor. Vatani görevini yerine getirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının acemi birliği sorgulama işlemini TC kimlik numarası ile e-devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar. İşte acemi birliği sorgulama işlemlerinin tüm detayları.

Askere Gitmek İsteyen Adaylar
Acemi birliği diğer bir adı ile askerlik yeri sorgulamak için heyecan ile bekleyen genç asker adaylarına e devlet üzerinden erişim TSK’nin belirlediği belli tarihlerde yapılabiliyor. Acemi birliği yerini sorgulamak isteyen TC vatandaşları Ocak ayının belli tarihleri arasında açıklanacak olan acemi birliği yeri sorgulama işlemlerine dair merak ile beklenen soruların yanıtına bu haberimizden ulaşabilirsiniz. E-devlet bilgilendirme sistemine giriş işlemini yaptıktan sonra arama butonu kısmına ‘askerlik’ yazısını yazarak ‘Er düzey sonucunu sorgulama’ veya ‘Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’ kısımlardan belli seçeneklere tıklayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Peki, acemi birliğimi nerede yapacağımı nasıl öğrenebilirim?

2017 yılı içinde askerlik işlemlerini yaptıran adaylar 2018 yılı celp aylarında başvuruların alındığı belli dönem askerlik yerleri belli oluyor. Başvuru işleminden itibaren belirli gün içinde açıklanıyor olan askerlik yerleri uzun dönem ve de kısa dönem için aktif oluyor.  Askerlik A Grubu ve B grubu olmak üzere 2 sonuç açıklanmakta. 2018 yılında A ve B grubu olmak üzere, rahatlık olsun diye farklı zamanlarda alımlar yapılmakta. A, B ya da başka grupların askere alımları farklı zamanlarda olmaktadır.

Acemi birliği yerleri devletin resmi sitesinden kolayca öğrenilebilecek. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-devlet şifresi yardımı ile sisteme giriş yapabilmek mümkün.

Acemi birliği sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?

98/2 askerlik sorgulama işlemi için, Celp dönemlerine bağlı olarak farklılık gösteren asker alımlarının tarihi, 98/2 celp dönemi tarihinde askerlik yapmak isteyen vatandaşların genellikle ilgisini çekiyor. Mayıs ayı itibari ile askerlik çağrısı ile gözlem altına alınacak bireyler, Nisan ayının belli günlerinde askere ne zaman alınacaklarını öğrenebilecek. Asker adayları celp dönemlerini devlet sitesi üzerinden öğrenebilecek. E-Devlet sistemine giriş yapacak acemi birliği asker adaylar, bu sisteme erişme şifresini PTT ye giderek kimlikleri ile alabilecekler. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve de PTT şubesinden alacakları devlet şifresi ile sisteme giriş yapacak acemi birliği asker adayları, sitede sol üst köşede bulunan e-hizmetler kısmına tıklayacak.

Tıkladıkları bu bölümde, sayfanın üst kısmında yer alan ‘Hizmet Adı’ bölmesine kısa dönem asker adaylar ‘Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama’ yazarak, uzun dönem asker adaylar ise ‘Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama’ yazısını yazdıktan sonra, karşılarına gelecek olan site linkine tıklayacak. Bu işlemin ardından karşılarına gelecek ‘Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu’ veya ‘Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama’ kısımlarına tıklayacak olan acemi birliği asker adayları, acemi birliğini kolayca öğrenebilecek. Bu işlemlerin ardından ise sırası ile Sevk Bilgilendirmesi sonucu, Sevk Kişisel Asker Bilgiler, Sevk Başvuru Bilgilendirmesi ve Sevk Belgesi bilgileri alınabilecek.

Sevk raporunda, acemi birliği asker adayının birliğine teslim olması gereken günler ve belli yol izinlerine dair bilgisi yer alacak. Belgeler, kısa bir zaman içerisinde bu sistem üzerinden alınabilecek. Eski askerlik sistemi gibi uzun uzadıya işlemler yapılması gerekliliğini ortadan kaldırarak basit bir e-devlet şifresi ile tüm bilgilerinize ulaşabileceksiniz.

2018 Acemi Birliği Asker Alımları

1998 senesinde doğan asker adaylarının askere alım işlemleri bu sene itibari ile başladı. 2018 yılı acemi birliği başvuruları içinde geçmiş senelerde olduğu gibi yine 4 farklı celp döneminde alıp yapılacaktır.

2018 yılı celp dönemlerini incelemek isterseniz, alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Muhammed yurdakul dedi ki:

    Valla benim sevk tarigi 07.02.2018 yaziyor yerler aciklandi diyolar ayni seyler yaziyor hala bi yardimci olun…

  2. Ayaz dedi ki:

    Arkadaşlar merhaba 28.05.1998 doğumluyum şubat aynıda gidermiyim askere 4ay önce muane oldum bana kağıt verdiler şubat 1 yazıyo ama orda çalışan adaylardan birtanesi mayıs ta gidebilirsin dedi kkafa kurcalıyo yardımcı olurmusunuz tşkrlr