96/1 Askerlik Yeri Sorgulama

96/1 Askerlik Yeri Sorgulama

Yetişkinliğe adım atan bir erkek bireyin, vatani görevini yerine getirmesi amacıyla yapacak olduğu şey yirmi yaşını doldurduğu takdirde askere gitmek yönünde olacaktır. Kişilerin askere gitmeden önce, kendilerine gelen bir posta olacaktır. Kişilerin ikametgâh adresine gönderilen bu postanın içeriğinde, onun askere çağrıldığı bilgisi yer almaktadır. Kişilerin bu çağrıya cevap vermesi sonucunda, on iki aylık bir askerlik sürecinden geçeceklerini bilmesi gerekecektir. Bununla birlikte kişilerin, askerlik şubesine giderek askerliklerini tecil ettirmesi de mümkün olacaktır.

Devletin, askerlik yaşına girmiş olan bireylere vermiş olduğu, iki yıllık tecil hakkı bulunmaktadır. Bulunduğu durumun müsait olmadığını düşünen bir kişi, iki yıllık tecil hakkını kullanarak iki yıl sonra askere gidebilir. İçinde bulunduğu durumun müsait olduğunu düşünen bir kişi ise, yıl içinde üçer ay arayla yapılan alımlarda askere gidebilir. Bulunduğumuz yılın içinde yapılacak olan 96/1 alımlarında da aynı şey geçerli olacaktır. Askerlik çağına girmiş olan ve yirmi yaşını tamamlamış olan bir birey, 96/1 alımlarına katılacaklardır. Fakat bunun öncesinde ise bir sağlık muayenesi yapmaları gerekecektir. Bu sağlık muayenesinden sağlam raporu alarak ayrılan bir kişinin, bundan sonra yapacağı şey ise 96/1 askerlik yeri sorgulama konusunda olacaktır.

Bu yeri, belirtilen günde internet üzerinden görmeniz mümkün olacaktır. Kişiler, bu bilgiyi askerlik şubesine giderek de öğrenebilir. Ancak; internet üzerinden yapacakları işlem bireylerin fazla vaktini almadığından ötürü, daha kolay olacaktır. 96/1 askerlik yeri sorgulamak için birden fazla siteden bilgi alıp faydalanabilirsiniz. Ancak sadece e-devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Bu sisteme üye olabilmek amacıyla yapabileceğiniz ilk şey, e-devlet şifresi almak yönünde olacaktır. Almış olduğunuz şifre ile site üzerinden kolay bir şekilde üyelik gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi bir site olan e-devlete kayıt olurken, formdaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Yanlış bir şekilde doldurduğunuz bilgiler sonucunda, işlemlerinizi yaparken bir hata ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Ayrıca kendi adınıza oluşturmuş olduğunuz üyeliğinizden, 96/1 askerlik yeri sorgulaması yaparken de dikkatli olmanız gerekecektir. Bu bilgileri başka birisiyle kişisel bilgilerinizi içeren üyeliğinizi paylaştığınızda başınıza istenmedik şeyler gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, cep telefon numaranızı da bu adres üzerinden onaylamanız size yarar sağlayacaktır. Aktif olarak kullanmadığınız bu sistemin, şifresini unuttuğunuz takdirde, kolay bir şekilde telefonunuz üzerinden almanız mümkün olacaktır. Gelen kod sayesinde, şifrenizi sıfırlayabilir ve kolay bir şekilde yeni şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

96-1 Askerlik Yeri Sorgulama işlemi hakkında bilgi vermek gerekir ise 2016 yılı Ocak Ayı içinde sorgulama işleminizi gerçekleştirebileceksiniz. Sorgulama işlemi için sistemdeki Askerlik Sorgulama alanlarından işleminizi yapabilir, asal başlığı altındaki Sevk edilecek eğitim merkezi kısmını da kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. bilal karahan dedi ki:

  96/1 celb dönemim nezaman sürüs ala bilirim devrem.

 2. Yusuf yıldız dedi ki:

  05 09 1996 kaçıncı tertip van erciş

 3. mehmet.. dedi ki:

  Merhaba ben 1996 doğumluyum muayene olurken erken sevk istedim celp dönemi ağustos milli savunma başkanlığını aradım tcmi vererek bilgilerime baktı şubata kesin askere gidiyosun dediler doğrumu sizce arkadaşlar

 4. Mehmet kılıç dedi ki:

  Selamın aleyküm admin ben 16.08.1996 Kırıkkale Çelebi doğumluyum ankarada yaşıyorum muayene olacam bu pazartesi askere 96 kac tertip giderim

 5. Sibel Öztürk dedi ki:

  2haziran 1996 doğumlular ne zaman askere gidecek

  1. ADEM AYKURT dedi ki:

   30-04-1996 ŞIRNAK-SİLOPİ DOĞUMLUYUM MUAYNE OLDUM NE ZAMAN GİDERİM ASKERE LÜTFEN CEVAP VERİN ???

   1. Ast Subay dedi ki:

    Merhabalar, Muayane sonrasında muhtemel sevk belgesi verilmesi gerekti. Eğer verilmedi ise şubenizden tekrar muhtemel sevk belgenizi isteyiniz ve belgedeki tarihi beklemelisiniz.

 6. Ali yıldız dedi ki:

  1992 ocak doğumluyum Kasım 13 te başvuru yaptım askerlik için, Çorum merkez kütüğüne kayitliyim, acaba şubatta gidermiyim

 7. Emre erdogan dedi ki:

  Yerim nereye çıktı

 8. murat yıldırım dedi ki:

  21.11.1994 dogumluyum tecılı bozdrdum4 gun once muayene oldum ne zaman askere gıderım

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, muhtemel sevk belgenizdeki tarihi beklemenizi verilen tarihten 20 gün önce yerler veya kesin sevk sonuçları e-devlet üzerinden açıklanacaktır.

   1. Cemtuna dedi ki:

    14 ocak da herkesin yeri belli olmuş benim yerim daha belli değil muayene olduğum zaman bana verilen kağıtta 04.02.2016 yazıyor şubatta askersin dediler bilgisi olan bilgi verebilirse sevinirim.

    1. Ast Subay dedi ki:

     Merhabalar, sevkiniz sonuçlanmamış gözükmektedir. Bir sonra ki celp sonuçlarında takipte olmanızı tavsiye ederiz.

 9. mehmet dedi ki:

  02.08.2996 agustos dogumluyum muayeneyı oldum coktan ama nzaman gidecem hatay antakya

  1. Ast Subay dedi ki:

   Merhabalar, Antakya 2016 yılında Ağustos ayında asker alınacaktır. Muayane sonrası size muhtemel sevk belgesi almış olmalısınız aldığınız kağıttaki tarih de e devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 10. Muhammet Onur Günsan dedi ki:

  Gaziantep / Şahinbey 08.01.1996 Askerlik Günümü Ögrene Bilirmiyim .. saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Şahinbey, Kasım celp dönemi gözükmektedir ama siz yinede askerlik şubenizden bilgi alınız.

 11. bakır çelık dedi ki:

  ben komando olmak istiyordum ama manisa birinci piyade tugay düstüm komando seçmeleri varmıdır

 12. Vedat ay dedi ki:

  11.12.1996 ama lise son sınıftayım askerliğim erteleniyormu yoksa benim mi ertelemem lazım?

 13. Emre durmaz dedi ki:

  Selam aleykum komutanım ben 6 7 ay evvel muayene oldum kağıt verdiler 6 7 ay evvel kâğıtta 16 mayıs 2016 yazıyor e devlette ise 5 mayıs yazıyor Hatay Samandağ olarak kayıtlı kimlikte ve Antakya kışla ya gittim geçen hafta nisanin 2. Haftasında açıklanacak 1996 doğumlularin nereye ve ne zaman gideceği dediler sabah aradım bu gün adm diyor ki ayın 20 sinden sonra açıklanacak ne yapmalıyım ? Whatsap varsa bana ulaşirsaniz çok iyi olur komando ve jöh olmak istiyorum bunun için de bilgi almış olurum sizden komutanım numaram 0534 247 63 96 yardımcı olursanız çok iyi olur on gündür kimseden bilgi alamiyorum herkes ayrı birşey söylüyor bu arada doğum tarihim 01.04.1996