95/1 Tertiplere Tavsiyeler

95/1 Tertiplere Tavsiyeler

BUGÜN AN İTİBARİYLE 14.01.2015 VE ŞU DAKİKADAN İTİBAREN HERGÜN, NEREYE DÜŞTÜĞÜNÜZÜ KONTROL EDİN. VE HAZIRLIKLARIMIZA YAVAŞTAN BAŞLAYIN. BATIYA DÜŞEN ARKADAŞLAR TELEFON GETİRMESİN ACEMİYE, ÇOK SIKINTILI. DOĞUYA DÜŞERSE BİR İHTİMAL YİNE SOKAR. VE TRAŞ KÖPÜĞÜNÜ, JİLETİNİ, TIRNAK MAKASINI,ŞAMPUANINI, DİŞ FIRÇASINI FALAN ALSIN. ASLINDA ASKERDE DE HEPSİNİ VERİYORLAR AMA DİŞ MACUNLARI VE ŞAMPUANLAR KALİTESİZ OLUYO. O YÜZDEN EVİNİZDEN GÖTÜRMENİZDE FAYDA VAR. ŞUNUDA SÖYLİYİM İNŞ’ALLAH 95/1 KRAL TERTİPLER OLARAK YANIMA KİM DÜŞERSE DÜŞSÜN SIRTI YERE GELMEZ, MADDİ MANEVİ DESTEKÇİSİ OLUCAM. ASLINDA TEK BEN DEĞİL, HERKES BİR BİRİNE MADDİ, MANEVİ DESTEKÇİ OLMASI LAZIM. ÇÜNKÜ ASKER EVLADIYIZ.

VE ASKERDE RÜTBE SIRALAMASI; BİLMEYEN ARKADAŞLARIM VE KARDEŞLERİM İÇİN.

Askerlikte Rütbeler ve Görevleri

Er: Askerlik yapmaya elverişli olan her erkek Türk vatandaşının 20 yaşından sonra askerlik görevinde aldığı rütbedir. Askerlik süresi boyunca görevini bu rütbeyle gerçekleştirmektedir. Ayrıca profesyonel hizmet alan erlere ise uzman er ve erbaş adı verilmektedir.

Onbaşı: Onbaşı, çavuşun yardımcısı olup erden bir sonraki üst rütbedir.

Çavuş: Er yöneticisi olarakta tanımlayabileceğimiz Çavuşlar, subaylardan aldıkları emri erlere uygulatmaktadır.

Uzman onbaşı: En az lise mezunu olmak kaydıyla teknik konularda bilgisi olan rütbeli TSK personelidir.

Uzman çavuş: En az lise mezunu olmak kaydıyla, uzman onbaşı ile benzer görevleri üstlenir.

Uzman jandarma: Uzman jandarma, jandarma yüksekokulundan mezun olunduktan sonra alınan ilk rütbe olarak bilinmektedir. 1-8 arasında kademeleri bulunup, en yüksek kademe (8) Jandarma subayı’dır.

Astsubay çavuş: TSK içerisinde en küçük astsubay rütbesi olarak bilinir. Kıdeme göre rütbe farklılıkları görülebilmektedir.

Asteğmen: Geçici asker olup birlik ya da bölüm astsubaylığı görevi üstlenir.

Teğmen: Takım komutanlığı görevini yürüten subaydır.

Üsteğmen: Teğmen ve Yüzbaşı arasında yer alan bir rütbedir.

Yüzbaşı: Asli görevi bölük komutanlığıdır. Yüzbaşılar harp akademisinden mezun olduktan sonra en az altı yıl bu görevde kalmaktadır.

Binbaşı: Takım komutanlığı görevini üstlenip en az beş yıl bu görevi yürütürler.

Yarbay: Tabur komutanı olarak görev alan yarbayların en az üç yıl görev süreleri bulunmaktadır.

Albay: Ordu içerisinde son rütbe olup, yüksek askeri şuraya göre göreve general sınıfında devam etme ya da emekli olma hakları bulunmaktadır. Tugay ya da tümen komutanı olarak görev alırlar.

Tuğgeneral: Tugay komutanıdır.

Tümgeneral: Tümen komutanıdır.

Korgeneral: Geçici olarak ordu komutanlığı görevi yürütebilirler. Tümen komutanıdırlar. Tümgeneral ve orgeneral rütbeleri arasında yer alır.

Orgeneral: Görev süreleri 4 yıl olup, ordu komutanlığı, genelkurmay başkanlığı ve kuvvet komutanlığı gibi görevlerde yer alırlar.

Genelkurmay başkanı: Tüm kuvvet komutanları üzerinde olan, kuvvet komutanlarını komuta eden, denetleyen ve yöneten en yüksek subay rütbesidir.

Mareşal: En az üç meydan savaşını komuta etmiş ve birini kazanmış komutanlara verilen rütbedir. Türkiye’de yalnızca Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak bu rütbeye sahiptir.

Kara, deniz, hava kuvvetleri ile jandarma rütbe sıralaması ise aşağıda ki gibidir.

Kara Kuvvetleri Rütbe Sıralaması: Mareşal, Genelkurmay başkanı, Orgeneral, Korgeneral, Tümgeneral, Tuğgeneral, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen, Teğmen, Asteğmen, Astsubay, Uzman çavuş, Uzman onbaşı, Çavuş, Onbaşı.

Rütbeler yüksekten küçüğe doğru sıralanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Rütbe Sıralaması: Büyük Amiral, Genelkurmay başkanı, Oramiral, Koramiral, Tümamiral, Tuğamiral, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen, Teğmen, Asteğmen

Hava Kuvvetleri Rütbe Sıralaması: Subay rütbeleri – Orgeneral, Korgeneral, Tümgeneral, Tuğgeneral, Albay, Yarbay, Binbaşı, Yüzbaşı, Üsteğmen, Teğmen, Asteğmendir. Astsubay rütbeleri ise – Kıdemli başçavuş, Başçavuş, Kıdemli üstçavuş, Üstçavuş, Kıdemli çavuş, Astsubay çavuş.

Jandarma Rütbe Sıralaması: Jandarma’da rütbe sıralaması Uzman Jandarma I. Kademeli Çavuştan, Uzman Jandarma VIII. Kademeli Çavuşa kadar yükselmektedir.

1) Hazırlık: Askere gideceğiniz gün yaklaştı ve artık kendinize ait bir valiz hazırlamanız gerekmektedir. Kış celbinde acemi birliğine gidecek bir erin valizine koyması gerekenler ise; Gerekli Şeyler (Asker Valizi) – Tıraş bıçağı – Tıraş köpüğü veya jeli – Eşofman (aynı zamanda pijama olarak da kullanılacak) – Bol miktarda siyah çorap – Bol miktarda yeşil iç çamaşırı – Yeşil (sıfır yaka) yün bir kazak – Boy ve el havlusu – Çabuk kuruyan bir terlik – Postalınızın içine koymak için taban veya keçe – Pudra – Şampuan (kepek şampuanı) – Küçük bir sıvı sabun – Diş fırçası, macunu – Tırnak makası – İğne, iplik – Tıraş çantası – Siyah ayakkabı boyası, süngeri – Kolonya – 3 adet elbise askısı

2) Birliğe Teslim Olma: Ayın 12’si civarında mesai saatinin bitimine kadar teslim olabilirsiniz. Daha erken teslim olma şansınız da vardır ama size hiçbir faydası olmayacaktır. Aynı gün içerisinde gece 12’ye kadar teslim olanların ve daha geç gelenlerin cezai süreçlerine bölük komutanları karar verir. Nizamiyeden geçtikten sonra size kağıda yazılı bir numara verilir. İşlemleriniz bitene ve koğuşunuza yerleşene kadar hep bu sıra numarasıyla ilerlersiniz. Eğer sevdiğiniz bir arkadaşınız veya yeni tanışıp samimi olduğunuz birileri etraftaysa, sıra numaralarınızı beraber almanızı tavsiye ederim.

3) İşlemler: Nizamiyeden geçtikten sonra kayıt binasına götürülürsünüz. Kayıt binasında valizleriniz aranır. Çakı, çengelli iğne, ilaçlar ve cep telefonları toplanır. Arama çok detaylı değildir, sokmak istediklerinizi valizinizin dibine gizleyebilirsiniz. Büyük bir ihtimalle aramadan sonra akşam 9-10’a kadar arada sadece akşam yemeğine götürülerek bekletilirsiniz. Daha sonra bir anda sıra numaralarınız okunmaya başlanır ve sıraya geçmeniz söylenir. Önce eksiklerinizi almanız için kantinden geçirilirsiniz, oradan duşlara geçilir(saç tıraşları nizami olmayanlar bu sırada tıraş edilir.), eşyalarınızı bir poşete koyduktan sonra 3 adet aşı vurulacağınız sağlık odasına ve askeri kıyafetlerinizin verildiği bir odada giyindikten sonra bütün eşyalarınızı alır ve koğuşlarınıza götürülürsünüz. Yatacağınız yataklar ve kullanacağınız dolaplar belli olur. Pijamalarınızı giyer ve yatarsınız.

4) Acemilik: Sabah 6’da koğuş kaldırılır, askeri kıyafetlerinizi giyersiniz ve saat 7’deki kahvaltıya götürülürsünüz.Saat 8’de iştima(yoklama) alınır. 8–12 arası eğitim görürüsünüz, 12’de yemeğinizi yer ve 13:30–16:30 arası tekrar eğitimde bulunursunuz. Saat 17’de akşam yemeği yenilir ve koğuşlara dönülür. Akşam botlarınızı boyar ve tıraş olursunuz, saat 22.00 de is yatağınızda bulunmak zorundasınızdır. Hafta sonları saat 7:00 de kalkılır ve akşam 23:00’te yatılır. Bir kaç gün geçtikten sonra yatağınızı nizami olarak toplamayı ve dolabınızı düzenlemeyi öğrenirsiniz. Askerliğinizin sonuna kadar devam edecek bir nizamdır. İlk hafta sona ermeden sivilden getirdiğiniz valizler toplanır ve valizhaneye teslim edilir. Eğer cep telefonunuz gerçekten çok büyük bir ihtiyacınız ise teslim etmemenizi öneririm, fakat şarj edecek priz bulmanız biraz zor olabilir. İlk 2 hafta her yere büyük bir grup olarak, başınızda onbaşı veya çavuşunuzla gidersiniz. İkinci hafta sonu sabahtan serbest bırakırlar ve öğle yemeğine kadar dolaşabileceğinizi söylerler. İkinci haftanın başında, herkes kendisine zimmetlenmiş bir tüfek alır ve son haftaya kadar eğitimler tüfekle devam eder. Ayrıca bu zamanda koğuş nöbeti tutmaya başlarsınız, gece 2 saat veya gündüz 8 saat olan bu nöbetler silahsız tutulur. 3. haftanın ortasında atışlara gidilir. 3 adet kuru-sıkı, 9 adet gerçek mermiyle 25m atışları yaparsınız. Gürültü dışında atışlar zevkli kolaydır, yanınızda bir parça pamuk götürmenizi öneririm. 4. hafta onbaşılık sınavlarına girersiniz, 25 soruluk basit bir testtir, 5. hafta(son hafta) ise çavuşluk sınavına girer ve son gün yemin ederek usta birliğinize doğru yola çıkarsınız. Acemilikte çarşı izni yoktur. Acemilik askerliğin keyifli ve vaktin en hızlı geçtiği kısımdır. Eğitimler çok hafiftir. Çavuşları ve onbaşıları çok yüksek güçlere sahip, emirlerine kesinlikle itaat edilmesi gerekli kişiler olarak görürsünüz. Kütahya’da yemekler çok güzel, koğuşlar temiz ve düzenli, yataklar ise çok rahttır. Koğuşlardaki tuvaletler alafrangadır, illa alaturka tuvalet lazım diyorsanız yemekhanenin veya başka binaların tuvaletini kullanabilirsiniz. Kütahya’nın koğuşlarında bozuk parayla çalışan çay-kahve makineleri vardır. Gerçekten demlenmiş çay içmek isteyenlere yangın kıta’larını öneririm. Kantinlerinde her zaman demlenmiş çay bulabilirsiniz.Acemiliği gördükten sonra askerliğin çok kolay olduğunu düşünebilirsiniz fakat askerliğiniz usta birliğinde başlamaktadır.

5) Yemin Töreni: Toplam 5 hafta süren acemiliğinizin sona ereceği gündür. Cuma gününde yapılır. Törenden sonra usta birliğinize 4 yolla teslim olabilirsiniz.

a) Devlet imkanı ile: Maddi durumu yetersiz kişilerin, devlet yardımıyla birliklerine götürülmeleridir. Acemi birliğinizden çıkan otobüs sizi usta birliğinize bırakır. Dışarıda sadece molalarda bulunabilirsiniz.

b) Aileniz ile: Yemin törenine ailesi gelen ve usta birliğine ailelerinin bırakacağı kişilerin tercih edeceği seçenektir. Yol izniniz kadar dışarıda vakit geçirebilirsiniz. 0-800 km 1 gün, 800-1600 km 2 gün, 1600+ km 3 gün yol izniniz vardır. Belgelerinizde belirtilen tarihte en geç mesai bitiminde birliğinize teslim olmak zorundasınızdır.

c) Kendi imkanınız ile: Acemi birliğinizde size satılan otobüs biletiyle, birlik içerisinden yola çıkan otobüs sizi usta birliğinizin bulunduğu ile bırakır. Buradan usta birliğinize kendi imkanlarınızla gidersiniz. 1 geceyi dışarıda geçirme şansınız olur.

d) Dağıtım iznine çıkanlar: 7 gün izine sahiptir. Kısa dönem askerlik için izine çıkmak dezavantajlı bir durumdur. Usta birliğinizde zaten izinden dönenler olmadan görev alamayacağınız için, askerlikten azaltacağınız günleri, izin kullanarak harcamış olursunuz.

6) USTA BİRLİĞİ: Askerliğin gerçekten başladığı yer burasıdır. Acemilikte gördüğünüz her şeyi unutabilirsiniz.

a) Birliğe Teslim Olma: Acemi birliğinizden ayrılırken size verilen izin kağıdında size belirtilen tarihte, mesai bitiminden önce teslim olursunuz. İzin kağıdınızı kaybetmemeniz önemlidir.(Bazen de değildir, usta birliğindeki her şey bölük komutanınıza bağlıdır, bölük onun karakterini almıştır.)

b) Geri Kalan 120 Gün: Diğer kısa dönem çavuşlar izinden dönene kadar, görev yerleriniz çok net bir biçimde belli olmaz. Göreviniz belli olduktan sonra kendinize güzel bir uğraşı bulun, burada tek yapacağınız şey vakit geçirmektir, başka bir amacınız yoktur.

c) Usta Birliğinde Yaşantı: Usta birlikleri gerçekten çok karışıktır. Dağıtım yerlerine göre yapacağınız askerlik korkunç, felaket veya keşke hiç bitmese, burada çok mutluyum diyebileceğiniz türlerde olabilir. Ama eninde sonunda bitecektir ve havacı olarak askerlik gerçekten diğerlerine göre daha kolaydır. Koğuşlarınız 50 kişilik de olabilir, 3 kişilik de. Dolaplarınız kilitli ve size özel de olabilir, 2 kişi ortak kilitsiz büyük bir dolabı da paylaşabilirsiniz. Hırsızlık genelde olan bir şeydir, eşyalarınıza dikkat etmeniz gerekir. Birliğinizi, koğuşunuzu tanıyana kadar değerli eşyalarınızı getirmemenizi öneririm. Boyundan asılan bir cüzdana kesinlikle sahip olmalısınız. Cep telefonları konusunda kesin bir bilgi veremeyeceğim. Bazı bölüklerde karışılmazken, bazı bölüklerde yakalandığınızda 1 hafta disiplin koğuşuna gönderilebilirsiniz. En kötü ihtimalle girişte nizamiyeye teslim ettiğiniz cep telefonunuzu, çarşıya çıkarken alıp dönüşte geri verebilirsiniz.

1) Yat İzni: Anneniz, babanız, karınız veya evli kız-erkek kardeşiniz geçici olarak askerlik yaptığınız şehirde konaklayacaksa (otel,ev,vs.) sizi Cumartesi sabahı teslim alıp Pazar günü mesai bitiminden önce teslim edebilir. Öncellikle bölük komutanınızdan izniniz detaylarını öğrenmeniz gerekir. Her bölükte farklı kuralları vardır.

2) Evci İzni: Aileniz askerlik yaptığınız ilde ikamet ediyorsa, her hafta sonu bir veya iki geceyi askerliğiniz bitene kadar o evde geçirebilirsiniz. Kuralları her bölükte farklıdır, bazı bölüklerde yoktur.

3) Çarşı İzni: Hafta sonu bir veya iki gün; veya iki haftada bir, Sabah 8’de çıkıp, akşam 5’te birliğinize teslim olduğunuz, dışarıda sivil dolaştığınız zamandır.

ŞİMDİDEN BÜTÜN TERTİPLERİME, HAYIRLI TESKERELER..

Hazırlayan: Sedat ATILGAN

YORUMLAR

  1. hüseyin duman dedi ki:

    yerim ne zaman belli olcak.benim durumumu nasıl öğrencem…

  2. mustafa dedi ki:

    01.01.1995 liyim tam ne zman dustugum yer belli olur