95/4 Acemi Birliği Sorgulama – Öğrenme

95/4 Acemi Birliği Sorgulama – Öğrenme

Son celp dönemine ait 2015 yılı Kasım ayı asker adayları için 95/4 acemi birliği sorgulama işlemi ve öncesinde ya da sonrasında yapılacak olan işlemleri bu yazımızda size aktaracağız.

1995/4 Kasım ayı Askerlik yeri sorgulama işlemi öncesinde, öncelikle Kasım ayı döneminde askere gidebilmek için tüm askerlik işlemlerinin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu işlemler ise sırası ile Yoklama ve Askerlik Muayenesi’dir. Bu işlemleri Ağustos 2015 tarihine kadar tamamlamış olan asker adayları Kasım ayı döneminde askere gitmeyi hak kazanacaklardır. Ancak bu kurallar 1995 yılında ve öncesinde doğmuş olan erkekler için geçerli olmaktadır. 1996 doğumlu olan erkekler ancak 2016 yılı celp dönemi için askerlik başvurusunda bulunabilirler.

İşlemlerini Bu Sürede Tamamlamış Olan Asker Adayları Ne Yapacak?

95/4 tertip olarak askere gitmek isteyen adaylar yukarıda bahsedilen işlemleri tamamlamalarını ardından TC kimlik numarası ile kendisine en yakın PTT şubesine başvurarak e-devlet şifresi alması gerekiyor. Bu şifreyi aldıktan sonra ise asker adayları Kasım celp dönemine 15 gün kala yani Ekim ayı gibi şifresi ile e devlet üzerinden askerlik sorgulama sistemine giriş yaparak, tüm askerlik ile ilgili sorgulama işlemlerini yapabilir.

Askerlik Sorgulamayı Yaptıktan Sonra Yapılması Gereken İşlemler

Sorgulama işlemini tamamladıktan sonra acemi birliği belirlenmiş olan asker adayları yine kendisi için gerekli tüm işlemleri bu sistem üzerinden tamamlayabilir. Yani askerlik şubesine gitmeden, sülüs belgesini alabilir ve bu belge ile acemi birliğine teslim olabilir.

Okuduğunuz Üniversiteyi Dondurarak Askere Gitmek İsteyen Adaylar İse;

Okumakta olduğunuz üniversiteyi dondurarak, askerlik başvurusunda bulunmak üzere askerlik şubesine gittiğinizde size şubeden belge verecekler ve aile hekiminizden bir rapor getirmenizi isteyecekler. Aile hekiminin verdiği rapor doğrultusunda dosyanızla birlikte yeniden Askerlik Şubesine gelerek Başkana imzalatacak ve sevk tarihinizi gösteren belgeyi alabileceksiniz. Bu durumda siz de 2015 Kasım ayında %50 oranla askere alınabilirsiniz. %50 çünkü bu süreçte yani Ekim ayında açıklanacak olan acemi birliği yeri net olarak açıklandığında sonuçlanacaktır. 95 öncesi doğumlu iseniz ve tecili bozdurduysanız yine Kasım ayında askere alınırsınız.

Bu konu hakkında aklınıza takılan tüm soruları alt kısımdan sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.