9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı – Bilecik

9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı – Bilecik

Bilecik iline veya şehir merkezinde olan komutanlık alanına direkt olarak ulaşım sağlanamamaktadır. Daha çok karayoluyla yapılacak aktarmalar, Eskişehir ve Bursa illeri üzerinden yapılır. Devlet Demir Yolları trenleri Bilecik’ten geçer, ancak tren garı da komutanlığa 10 km uzaklıktadır. Taksilerle bu mesafeyi kat etmek mümkündür.

Yaklaşık 205 bin nüfuslu kent, Sakarya Irmağı’nın etrafına kurulmuştur. Marmara Bölgesi’nin güneydoğusundadır. M. Ö. 1950 yılından beri yerleşim yeridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş eri olan Söğüt de, Bilecik’tedir. Karasal iklimin ağır bastığı kentte, oldukça yüksek rakımlı bölgeler de vardır; dolaysıyla yabani av hayvanlarının sıkça görüldüğü ormanlar mevcuttur.

9.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Birliğin yer aldığı Bilecik özellikle Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Osmanlı Devleti’nin burada kurulmuş olması hem şehrin tarihi önemini hem de sosyal hayatın kalitesini arttırmıştır. Devletin ilk başkenti olan Bilecik daha sonra bu görevi İznik’e devretse de siyasi ve sosyal öneminden bir şey kaybetmemiştir. Şehri Türkiye ve dünyaya duyuran en önemli isim Ertuğrul Gazi’dir. Ertuğrul Gazi’yi anma şenlikleri her yıl düzenlenmekte olup Türkiye ve dünya genelinden ziyaretçiler bu anma şölenlerine katılmaktadır. Bilecik’in Söğüt ilçesi bu açıdan en önemli şehridir. Doğal alan varlığı olarak oldukça zengin bir yapısı olan Bilecik’te en çok göze çarpan doğal güzellik Sakarya Nehri’dir. Şehri ziyaret edip de nehir boyunca gezinti yapmamış kişiler Bilecik’in doğasını yaşayamayacaklardır.

Şehrin gelişen imkânları doğrultusunda birliğe ulaşım da oldukça kolaydır. Şehir merkezinde olan 9.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’na belediye otobüsleri ya da minibüsler aracılığıyla kolaylıkla ulaşılabilir. Bilecik yakın çevresindeki gelişmiş şehirler nedeniyle şehirlerarası ulaşımda da oldukça kaliteli bir altyapıya sahiptir. Karayolu ve demiryolunun aktif olarak çalıştığı şehre daha ucuz ve güvenli bir seçenek olan demiryolu ile de ulaşım oldukça basittir. Eskişehir üzerinden geçen trenlerin durak noktası olan Bilecik’e trenle ulaşan bir kişi 9.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’na ulaşabilmek için taksi ve minibüslerden faydalanabilir. Tren garının şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 10 km’dir.

Birlik içince acemi erlere sunulan birçok imkân bulunmaktadır. Spor alanları, sağlık birimleri, gazino ve kantinler, eğitim birimleri bunlardan birkaçıdır. Spor alanlarında özellikle futbol üzerinde odaklanılmıştır ve istirahat ya da izin durumlarında askerler buralarda futbol oynayabilirler. Sportif faaliyetlerin yanı sıra teknoloji alanında da askerlerin haberdar olabilmesi için bilgisayar odası aktif olarak çalışmaktadır. Burada belirli bir ücret ödeyen askerler bilgisayar ve internet hizmetinden faydalanabilirler. Erlerin kişisel ihtiyaçları için de gereken malzeme ve gıdaların satıldığı kantinler bulunmaktadır. Bu kantinlerden askerler buradaki hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları malzemeleri temin edebilirler.

Askerlerin aileleri ya da arkadaşlarıyla belirli zamanlarda iletişim kurabilmeleri amacıyla da telefon kulübeleri inşa edilmiştir. Birlik kapasitesi için yeterli sayıda olan telefon kulübelerinde askerlerin kontörlü kart kullanmaları gerekmektedir. Bu karta ise birlik kantinleri ya da merkez kantininden ulaşabilirler. Askerlerin olası sağlık sorunlarında başvurabilecekleri Muayene Merkezi de bulunmaktadır. Burada çeşitli fiziksel rahatsızlıklarından şikâyet eden kişiler tedavi altına alınmaktadır. Bunun yanında askerlerin psikolojik durumlarının ne düzeyde seyrettiğini ve olası bir durumda psikolojik sorunlar yaşayan kişiler için uygun tedavi ortamı oluşturmaktadır. Bu sağlık birimlerine teşhis konulmadan önce askerler bireysel olarak da başvurabilirler.

Komutanlıktaki Olanaklar:

Sosyal imkanlar arasında; kantinler ve yemekhaneler, yatakhaneler ve banyolar, hazır yiyecek satış reyonları ve telefon kabinleri bulunur. Kantinlerde yiyecek satışının yanı sıra, askeri ve sivil malzemelerin de satışı yapılır. İnternet cafe ve erkek berberi de erlere hizmet sağlar. Açık spor sahası, istirahat saatinde vakit geçirilebilecek diğer bir mekandır.

Sağlık imkanları, 1’inci Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik Danışma Merkezi tarafından sağlanır.

9.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri;

Komutanlık Telefon No:  0228 212 01 43, 0228 212 01 44, 0228 212 01 45, 0228 212 01 46

Posta Adresi: 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı … Tabur Komutanlığı … Bölük Komutanlığı 11100 / Bilecik

Banka Hizmetleri: Komutanlık içerisinde Ziraat Bankası ve Akbank’a ait ATM’ler bulunur.

Bilecik şehrini tanımak için yapılabilecek aktiviteler arasında, şehirdeki tarihi eserleri gezmek sayılabilir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yeri olması dolayısıyla, pek çok cami, türbe ve hamam inşa edilmiştir. Geleneksel olarak 720 yıldır aralıksız sürdürülen, ve her yıl Eylül ayında düzenlenen ‘Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katılmak da mümkündür.

Yerel yiyeceklerin arasında, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, keklik kebabı ve köpük helvası vardır.

El yapımı olarak hazırlanıp sayılan ürünler de çeşitlilik gösterir.

YORUMLAR

  1. mehmet yılmaz dedi ki:

    Şoför adayı olarak gidicem ama ehliyetimi aldıgım 3 sene oluyor ve ben 3 senedir araç kullanamdım kendme güvenmiyorum olmak istemiyorum şoför bunudile getirmemin yararı olurmu şoför olmamam gibi ?