40.Piyade Er Eğitim Alayı – Isparta

17 Nisan 2016 Pazar, 20:52
40 piyade er egitim alayi isparta 642x300 - 40.Piyade Er Eğitim Alayı - Isparta

Ülkemizde, genellikle acemi birlikleri daha kalabalık olan birliklerdir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kişiler, askerlik eğitiminin ilk aşamasını almak için farklı şehirlere gelirler. Isparta da bu şehirlerimizden bir tanesi. Her yıl binlerce kişi askerlik görevi için şehre gelirken 30 ya da 75 günlük süreler boyunca burada kalırlar. Bu süreç askerliklerini ne şekilde devam ettireceklerine göre değişmektedir. Aldıkları eğitim düzeyi burada belirleyici faktördür.

Isparta’ya gelen kişiler hava şartlarına bakılacak olunursa çok büyük zorluklar yaşamazlar. Şehir, Akdeniz iklimi ile karasal iklimin arasında bir geçiş köprüsüdür. Bu doğrultuda her iki iklimin de özelliklerini taşımaktadır. Kış ayları genellikle ılık ve yağışlı geçer. Bu doğrultuda askerlik görevine kış aylarında başlayan kişiler çok büyük zorluklar yaşamazlar. Yaz aylarınca ise sıcaklıklar ciddi derecede yükselmektedir. Bu sebeple de askerler sporlarını yaparlarken ya da çeşitli aktivitelerinde zorluklar yaşamaya başlarlar. Askeriye içerisinde verilen kıyafetler bu hava şartlarına uygun olarak hazırlanmış olsa da sıcağın bunaltıcı etkisine dayanmak zordur. Genel olarak birlik içerisinde alınan çeşitli önlemler ile birlikte sıcaklıklar sorunsuz bir şekilde atlatılmaktadır. Bahar ayları bu açıdan en doğru dönem olacaktır.

Şehre ulaşım son derece kolaydır. Ülkemizin merkezinde yer alan şehre gitmek için kişiler rahatlıkla otobüs seferleri bulabilirler. Bu doğrultuda birçok büyük şehre giderken kullanılan şehre gelmek de son derece kolaydır. Havayolu ulaşımı ile de şehre gelinebilir. Etrafında yer alan büyük şehirlere rahatlıkla uçak seferi bulan kişiler sonrasında karayolu ile birliğe gelmektedir. Birlik, şehrin merkezinde yer aldığından rahatlıkla bulunabilir. Şehre girildiği andan itibaren tabelalar ile birliğe gidiş sağlanmaktadır.

Birlik içerisinde koğuşlar son derece temiz ve düzenlidir. Bu konuda büyük bir disiplinin olduğu birlik içerisinde kişiler sorunsuz bir şekilde koğuşlarda dinlenerek yeni güne hazır hale gelebilirler. Bunun yanı sıra birlik içerisinde beslenme de sürekli olarak uzmanlar tarafından kontrol edilmektedir. Kişiler yemekhanede tükettikleri yemeklerin yanı sıra kantinden de yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Gün içerisinde askerler, belirli saatlerde dinlenme ve beslenme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra aileleri ile iletişim için de özel telefonlarını ve askeriyede yer alan telefonları kullanabilirler. Askerlere sunulan bu iletişim hakkı belirli saatlerde kullanılabilmektedir. Bu saatler acemilik eğitimi için birliğe gelen askerlere kesin bir dille anlatılmaktadır. Ailesi ya da arkadaşları ziyaret edecek ise de belirli saatlerde gelmeleri gerekmektedir. Özellikle hafta sonlarında rahatlıkla iletişim kurulabilir. Bunun yanı sıra hafta içi de belirli saatlerde askerler yakınları ile görüşebilirler.

40.Piyade Er Eğitim Alayı Isparta – İletişim Bilgileri

İl: Isparta

Telefon: 0246 224 16 26

Fax: –

Adres: Davras Mah. Atatürk Bulvarı 40. P. Eğt. Alay K. lığı 32010 Merkez Isparta

7 Yorum

 1. Avatar

  Sıla

  8 Mayıs 2017 at 11:12

  Ziyaret saatleri ne zaman

 2. Avatar

  Mustafa

  25 Ağustos 2017 at 21:08

  Egıtımler son derece zor suan bn askerim orda telefon kullanma yönü çok güzel ama eğitim son derece sıkı 97/3 08/25/2017
  2.tabur 1.bölük 1.takım 66.koldayım
  Şimdiden hayırlı teskereler 97/4 lere
  Kilo metrecekerle yuruyeceksıniz ıntikale dağa cikacaksınız dağda bir kaçgün kalkacaksınız sunuda soyluyeyım timdeysen 100% Doğuya düşersiniz mulferıt olursaniz %50 batı çıkabilir #GAZİANTRPLİ DEDE’niz

 3. Avatar

  hasan demir

  26 Ağustos 2017 at 23:08

  asker yakınıyım yemin töreni için geldgimizde hayal kırıklığına uğradık.şehre ne bir otobüs nede başka bir ulaşım aracı vardı yüzlerce kişi servis dışı otobüslere hücum etti.sıcak havanında etkisi olayı dahada bunaltıcı hale getirdi.kelimenin tek anlamıyla rezil olduk.şimdi biz ne yapabiliriz diyeceksiniz.o gün yoğunluğun olacağını biliyordunuz hiç olmazsa otobüs sefer için belediye ile konuşulabilirdi.saygılar

 4. Avatar

  Melih poyraz kurt

  15 Ekim 2017 at 11:07

  Askeriyeye girerken acemi olarak nasıl bir arama şekli var ? X ray cihazından bavullar geçiriliyor mu ? Normal tel alamadım akkıllı tel sokmayı düşünüyorum nasıl sokabilirim ?
  Not: kötü niyet yok sadece iletişim içim

 5. Avatar

  Halime

  2 Kasım 2017 at 20:20

  Benim nişanlım 2gun önce 97/4olarak Isparta merkeze gitti silusde avcı yeri yazıyor ne demek aceba usta birliği nereye çıkar iletişim kuramıyoruz neden bilgi verirmisinz

 6. Avatar

  Askrszlsu

  3 Kasım 2017 at 17:03

  Sözlüm ısparta merkez acemi birliği 40.alay da asker. Ve tim olarak seçilmiş. Tim in şartları ne ve usta birliğinde görevi ne ? Çatışmaya girerler mi ?

 7. Avatar

  Rifat

  19 Aralık 2017 at 12:18

  Ama 40.piyade alayı 1 tabur 4 bölük

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir