Ülkemizde, genellikle acemi birlikleri daha kalabalık olan birliklerdir. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kişiler, askerlik eğitiminin ilk aşamasını almak için farklı şehirlere gelirler. Isparta da bu şehirlerimizden bir tanesi. Her yıl binlerce kişi askerlik görevi için şehre gelirken 30 ya da 75 günlük süreler boyunca burada kalırlar. Bu süreç askerliklerini ne şekilde devam ettireceklerine göre değişmektedir. Aldıkları eğitim düzeyi burada belirleyici faktördür.

Isparta’ya gelen kişiler hava şartlarına bakılacak olunursa çok büyük zorluklar yaşamazlar. Şehir, Akdeniz iklimi ile karasal iklimin arasında bir geçiş köprüsüdür. Bu doğrultuda her iki iklimin de özelliklerini taşımaktadır. Kış ayları genellikle ılık ve yağışlı geçer. Bu doğrultuda askerlik görevine kış aylarında başlayan kişiler çok büyük zorluklar yaşamazlar. Yaz aylarınca ise sıcaklıklar ciddi derecede yükselmektedir. Bu sebeple de askerler sporlarını yaparlarken ya da çeşitli aktivitelerinde zorluklar yaşamaya başlarlar. Askeriye içerisinde verilen kıyafetler bu hava şartlarına uygun olarak hazırlanmış olsa da sıcağın bunaltıcı etkisine dayanmak zordur. Genel olarak birlik içerisinde alınan çeşitli önlemler ile birlikte sıcaklıklar sorunsuz bir şekilde atlatılmaktadır. Bahar ayları bu açıdan en doğru dönem olacaktır.

Şehre ulaşım son derece kolaydır. Ülkemizin merkezinde yer alan şehre gitmek için kişiler rahatlıkla otobüs seferleri bulabilirler. Bu doğrultuda birçok büyük şehre giderken kullanılan şehre gelmek de son derece kolaydır. Havayolu ulaşımı ile de şehre gelinebilir. Etrafında yer alan büyük şehirlere rahatlıkla uçak seferi bulan kişiler sonrasında karayolu ile birliğe gelmektedir. Birlik, şehrin merkezinde yer aldığından rahatlıkla bulunabilir. Şehre girildiği andan itibaren tabelalar ile birliğe gidiş sağlanmaktadır.

Birlik içerisinde koğuşlar son derece temiz ve düzenlidir. Bu konuda büyük bir disiplinin olduğu birlik içerisinde kişiler sorunsuz bir şekilde koğuşlarda dinlenerek yeni güne hazır hale gelebilirler. Bunun yanı sıra birlik içerisinde beslenme de sürekli olarak uzmanlar tarafından kontrol edilmektedir. Kişiler yemekhanede tükettikleri yemeklerin yanı sıra kantinden de yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Gün içerisinde askerler, belirli saatlerde dinlenme ve beslenme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra aileleri ile iletişim için de özel telefonlarını ve askeriyede yer alan telefonları kullanabilirler. Askerlere sunulan bu iletişim hakkı belirli saatlerde kullanılabilmektedir. Bu saatler acemilik eğitimi için birliğe gelen askerlere kesin bir dille anlatılmaktadır. Ailesi ya da arkadaşları ziyaret edecek ise de belirli saatlerde gelmeleri gerekmektedir. Özellikle hafta sonlarında rahatlıkla iletişim kurulabilir. Bunun yanı sıra hafta içi de belirli saatlerde askerler yakınları ile görüşebilirler.

40.Piyade Er Eğitim Alayı Isparta – İletişim Bilgileri

İl: Isparta

Telefon: 0246 224 16 26

Fax: –

Adres: Davras Mah. Atatürk Bulvarı 40. P. Eğt. Alay K. lığı 32010 Merkez Isparta

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir