3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Ezine Çanakkale

3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Ezine Çanakkale

3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Hakkında Bilgiler

Cezaevi jandarma eğitimi veren 3.Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinden Çanakkale’nin Ezine ilçesine taşınmıştır. Eğitim şartlarının zorlu ve şehrin kış aylarındaki iklim koşullarının olumsuz olmasından dolayı acemi birlikleri için genellikle sıkı bir askerlik deneyimine neden olmaktadır. Askerliğin bir ya da üç ayının geçmiş olduğu acemi birlikleri arasında yer alan 3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı sunduğu yeterli sayıdaki koğuş, banyo ve tuvalet oranıyla da memleketlerinden buraya gelmek durumunda kalmış askerlerin rahat ve temiz bir askerlik yapmaları için yeterli donanıma sahiptir. Tabur binası çevresinde bulunan telefon kabinleri askerlerin aileleriyle iletişime geçebilmeleri için oluşturulmuş ve yeterli sayıya ulaştırılmıştır. Belirli zaman zarflarında askeriye tarafından verilen kartlarla bu telefon kulübelerinden görüşmeler yapılabilir. Ayrıca yiyecek ve içecek imkânlarının da yeterli oranda olduğu birlikte bir adet pide fırını ve çeşitli yerlerde de içecek makineleri bulunmaktadır. Eğitimlerden arta kalan zamanda askerler bu alanlarda vakitlerini değerlendirebilirler. Komutanlığın özen gösterdiği bu rahat sağlama hizmetleri askerlerin psikolojik açıdan da iyi yetiştirilmesini sağlamaktadır. Bu psikolojik gelişmeler askerlik hayatı boyunca oldukça etkilidir. Çıkan haberlere bakıldığında son yıllarda psikolojik bunalım yaşayan askerlerin birliklerinde üzücü ve istenmeyen olaylara neden oldukları gözlemlenmiştir.

Askere giden kişilerin çoğu eğitim seviyesi düşük ve okullaşma oranının az olmasından dolayı 12 ay askerlik yapacak olan kişilerdir. Bu kişiler genel olarak ailelerinin yanından ilk defa ayrıldıkları için birliklerinde karşılaşacakları ortam onların geriye kalan hayatlarını da olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle birliklerin sosyal ve askeri açıdan ne derece uyumlu tasarlandığı çok önemlidir. 3.Jandarma Er Eğitim Komutanlığı’nda bu tür ortamların inşa edildiğinin kanıtı olarak Rehberlik ve Danışma Merkezi’nin varlığı gösterilebilir. Fiziksel sağlıklarıyla ilgili bir sorun yaşadıklarında 1. Basamak Muayene Merkezi’nden hizmet alabilecek olan kişiler ruhsal açıdan kendilerini kötü hissettiklerinde de Rehberlik ve Danışma Merkezi’nden yardım alabilirler.

Çanakkale’ye gelen ve inzibatlar olmadan da birliği bulmak isteyen kişiler belediye otobüsleri vasıtasıyla da buraya ulaşabilirler. Ayrıca kişisel araçlarıyla gelmek isteyen kişiler için de E-87 karayolu tercih edilebilir. Kışla çevresinden geçen karayolu sayesinde birliğe ulaşan kişiler burada teslim olabilirler. Otobüsle Çanakkale’nin Ezine ilçesine gelen kişiler otogardan binecekleri belediye otobüsleriyle de buraya ulaşabilirler. 1 km mesafede bulunan birliğe ulaşmak için tercih edilebilecek en uygun yollardan biri de belediye otobüsleridir. Birliğin bulunduğu Ezine ilçesi birçok açıdan şehrin en önemli tarihi bölgelerinden biridir. Yunan medeniyetinde önemli bir yeri olan Truva Atı, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı alanlardan biri olan Gelibolu Yarımadası Ezine ve Çanakkale’’de askerlik yapan kişilerin ziyaret edebilecekleri yerler arasındadır.

Yaklaşık 45 bin nüfusa sahip Ezine ilçesi, Çanakkale’ye bağlıdır. Çanakkale il merkezine 50 km uzaklıkta bulunan ilçede, komutanlık ilçe merkezinde yer alır.

Ezine otobüs terminaline ulaşıldığı takdirde, belediye otobüsleriyle kışlaya ulaşım sağlanabilir. Havayolu ulaşımı da, Çanakkale merkezde bulunan havaalanı sayesinde mümkündür.

Komutanlıkta Sağlanan İmkanlar:

Yemekhane salonları, yiyecek ve çeşitli malzemelerin satıldığı kantinler, telefonlar ve içecek makineleri, kışla içerisinde bulunur. Ayrıca bir adet fırın, erkek berberi, ve internet cafe de verilen hizmetler arasındadır.

Sağlık hizmetleri, kışlada bulunan 1’inci Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik Danışma Merkezi tarafından sağlanır.

İlk kez yerleşim yeri olarak kullanılma tarihi Antik Çağlar’a kadar uzanan Çanakkale, Orhan Gazi döneminden beri Türkler’in kontrolündedir. Ezine ilçesi, Menderes Çayı’nın kıyısına kurulu, ılıman bir iklime sahip bir ilçedir. Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin sınırındadır. Engebenin fazla görülmediği düz bir coğrafyaya sahiptir.

Ezine’nin en bilinen özellikleri ünlü Ezine peyniri, Kaz Dağı’nın doğal güzellikleridir. Ayrıca Çanakkale şehir merkezinde de yapılabilecek aktiviteler vardır. Çanakkale şehitliği, Gelibolu, Truva ve Assos, şehrin turistik merkezleridir. Gökçeada da, Çanakkale’nin ünlü bir merkezidir.

3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Çanakkale

Telefon: 0286 618 10 67

Adres: 3’üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Bölük Komutanlığı  17600 Ezine-Çanakkale

Banka Bilgileri:

Komutanlık içerisinde bulunan Ziraat Bankası ATM’si banka ihtiyaçlarınızı karşılar.

YORUMLAR

 1. süphan karabaş dedi ki:

  acemi birliğim buraya düşmüş allhın ızniyle 5 kasımda oradayım haydı bismılah

  1. Ahmet dedi ki:

   Nasıl geçti peki

 2. Doğan dedi ki:

  07.06.2017 Çanakkale Geçilmez.✊?

  1. gürbüz dedi ki:

   kaç gün ecemilik yapılıyo orda

 3. Cem avci dedi ki:

  Uzun donem gidiyorum acemi birligim ezine 3.jandarma egitim tabur komutanligi usta birligi icin nereleri cikabilir bilgisi olan daha once burda benim gibi yapmis olan varmi

 4. Cemal dedi ki:

  Oradan dağıtım yerleri neresi oluyor. genelde ve acemilik kaç ay

 5. baha dedi ki:

  Ziraat bankası dışında başka atm yok mu

 6. gürbüz dedi ki:

  kasım 1 teslim olacak benim kayınço yemin töreni ne zaman olur şoför adayı olarak geliyo

  1. Mustafa dedi ki:

   Üstad bnde şöför adayı qidiyorm şubat 2 teslim daqıtım neresi çıktı kayınçona

 7. gürbüz dedi ki:

  kaç gün ecemilik yapılıyo orda

 8. daima badi dedi ki:

  ziraat bankası dışında başka atm yok, meslekçi olanların acemliği 1 ay sürer. branş eğitimi alanlar 3 hafta daha acemilik yaparlar ve sonra cezaevi askeri olarak dağıtımları yapılır.
  9,10,11, 12. bölük olmak üzere 4 bölük vardır.
  10. bölüğün eğitimleri çok daha zorlu ve ağırdır. Çanakkaledeki alay daki bölükler dahil olmak üzere toplam 12 bölük içerisinde her zaman filama sahibi olur (genelde atış ve spor filaması) bu .bu bölüğe düşerseniz usta birliğindeki hiçbir şey size zor gelmez. rahat edersiniz. diğer bölüklere ise daha insaflı davranılır.
  Pide fırını falan yok, çalışmıyor- sigara almak için bir ufak bi merdiven altı bi yer var. içtima aralarında gelirse sıra alırsınız. tost hamburger ve çay içinde ayrı bir kafeterya var. oradada sıra olur hiç boş kalmaz. kasım celbinde gittim. döndüğümde yüzüm rüzgardan kavrulmuştu. serttir rüzgarı.
  hey gidi günler