Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dan Bedelli Askerlik Açıklaması 2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dan Bedelli Askerlik Açıklaması 2011

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Bedelli Askerlik İstenmesinde Asıl Niyet Popülizm

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seçime Kısa Bir Süre Kala Ana Muhalefet Partisinin Bedelli Askerlik Teklifinde Bulunmasında Asıl Niyetin Popülizm Olduğunu Söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçime kısa bir süre kala ana muhalefet partisinin bedelli askerlik teklifinde bulunmasında asıl niyetin popülizm olduğunu söyledi. Ordu üzerinden siyaset yapanların demokrasinin gelişmesiyle umutlarını yitirdiğini belirten Erdoğan, “Bu sefer de askerlik süresi üzerinden siyaset yürütme yoluna tevessül etmişlerdir.” ifadesini kullandı.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2000’li yıllarda ivme kazanan ihracat büyümesinin Cumhuriyet’in 100. yılı için amaçlanan 500 milyar Dolar tutarındaki büyük hedefe ulaşması için başlattığı “Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisinin Uygulamaya Aktarılması ve Performans Yönetimi” proje çalışmasını tamamladı. Projenin kamuoyuna duyurulması amacıyla Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TİM Başkan Mehmet Büyükekşi, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer yetkililer katıldı.
 
Toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan, muhalefetin dile getirdiği bedelli askerlik konusuna dikkat çekti. Muhalefetin seçime 3 ay kala gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatler sıraladığını dile getiren Erdoğan, “Gerçekleşmesi mümkün olmayan, Türkiye’nin gerçekleri ile örtüşmeyen vaatler muhalefet tarafından sıralanmaya başlandı. Siyasi tarihleri boyunca asker üzerinden, Ordu üzerinden siyaset yapanlar, orduyu göreve çağıranlar, müdahale sonrasında nöbetçi hükümet olanlar demokrasinin gelişmesiyle ve vesayetin ortadan kalkmasıyla umutlarını yitirmişler ama bu sefer de askerlik süresi üzerinden, yani Ordu üzerinden siyaset yürütme yoluna tevessül etmişlerdir. Böyle bir ciddi meselenin seçime çok az bir süre kala gençlerin umutlarını istismar edecek şekilde kamuoyunun gündemine taşınması asıl niyetin popülizm olduğunu zaten ortaya koymaktadır.” diye konuştu.
 
Milletin tercihlerinin bazıları tarafından aşağılandığını belirten Erdoğan, “Bu ülkede birileri milleti her fırsatta küçümsemiş millet için ‘bidon kafalı’, ‘göbeğini kaşıyan adam’, ‘yüzde 60’ı aptal’ diyerek milletin tercihini aşağılamıştır. Bugün seçime kısa süre kala gerçekleşmeyecek vaatlerin ardı ardına sıralanması millete yönelik bu nazarın bir tezahürüdür. Muhalefet partileri milleti anlamaz yerine koyarak uçuk vaatlerinin prim toplayacağını zannediyorlar. Milletimiz bu vaatlerin hesapsız kitapsız olduğunu gerçekleşme şansının olmadığını çok iyi biliyor.” ifadelerini kullandı.
 
Hükümetin 2023 yılında 500 milyar Dolar ihracata ulaşmayı hedeflediğini anlatan Erdoğan, “Yüzde 7 bin 500 faizlerin ödendiği o günleri unutmuyoruz. Geçmişte Türkiye’nin önüne hiçbir hedef hiçbir vizyon koyamayanların milletin derdine derman olacak hiçbir proje ortaya koyamayanların bizim açıkladığımız hedeflere sahip çıkması kolaycılıktır, fırsatçılıktır. Biz 2023 hedeflerinin patenti ile değil biz içeriği ile ilgileniyoruz. 2023 hedeflerinin gerçekleşmesiyle Türkiye’nin bu vizyonla ilerlemesiyle ilgilidir.” diye konuştu. TİM’in hazırladığı projeyi beğendiğini belirten Erdoğan, “Ben 2011 ve 2012 Haziran ayını bir milat olarak görüyorum. Çok daha farklı yürüyeceğiz. 500 milyar Dolar hedefini yakalamak onun meydana getirdiği sinerji onun meydana getirdiği istihdam kapasitesi Türkiye’de birçok şeyi hareketlendirir. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefimizi de inşallah gerçekleştireceğiz. Hedeflerimizin sivil toplum kuruluşları tarafından paylaşılıyor olmasından büyük bir heyecan duyduğumu ifade etmek isterim. TİM son derece detaylı bir çalışma yaparak hem 500 milyar Dolar ihracatın mümkün olduğunu ortaya koydu hem de bunun için nasıl bir heyecanla çalışacaklarını vurguladı ve burada ilan etti.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  1. hasan turnagözlü dedi ki:

    geçen yıl medyayı değiştirmek isteyen erdoğan şimdi sırf seçim için orduyu kullanıyorlar diyor. ee kendisi ne yaptı 5 ay askerliğin düşmesini bekleyen insanlara umut verdi. yok 9 ay yok 12 ay… tam 7 ay geçti üstünden. ve askerde olan tüm askerler hala umutlu, düşecekte sevdiklerimize, ailelerimize kavuşacağız diye.
    bunu sadece akp yapmıyor hepsi aynı. artık insanların güveni de kalmadı. akp sırf namazında niyazında diye seçiliyor. ee ben iş başvurusu yaparken belediye başkanı nasıl alakası olmayan birini o işe soktu? (akp belediye başkanı olur kendileri) milyon tane olayı var böyle. chpde kılıçdaroğlu daha kendisi oy veremiyor ki yine onlarında seçildikleri an yemeyeceği halt kalmicak.. mhpnin biraz kafası karışmış ama… inşallah ülkemiz için en hayırlısı ne ise o olsun. AKP ve CHP dışında inş.