Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Bedelli Askerlik Yasası Meclise Sunuldu 2011

Bu haberin fotoğrafı yok

Bedelli askerlik yasasını meclise sunan chp;


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli askerlikle ilgili düzenlemeler getiren yasa teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.


Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, teklife ilişkin bilgi  verdi. Hamzaçebi, teklifte belirli gelir düzeylerine göre bedel ücreti  öngörüldüğünü, ekonomik durumu uygun olmayanlar için de temel eğitim süresi  belirlendiğini kaydetti.


İşte Hamzaçebi’nin açıklamalarından satır başları:


Yasa teklifini Meclis başkanlığına verdik. Gençlerimizin çok uzun bir süre olarak değerlendirilen askerliği yapmaları çok güç görünmektedir. Askerlik süresinin uzunluğunu gözden geçirmek ve kısaltmak zorundadır


Genelkurmay bu konudaki ihtiyaçları tabii ki çok önemlidir. Yeter ki bu konuyu duysun destek versin.


Teklifimizde;


Gelir düzeyi 12 bin liranın altında olan gençlerimiz ve 1 ocak 1983 ‘ten önce doğanları esas aldık. Bu gençler bedel ödemeyecektir


Gelir düzeyi 12-25 bin lira olan gençlerin ödeyeceği 7.5 bin TL’dir. 25 binden yüksek geliri olanların ödeyeceği rakam 15 bin TL’dir. Buradan elden edilecek gelir maliye bakanlığında açılacak hesapta toplanarak krediye yurtlar kurumuna aktarılsın.


Tüm partilere çağrıda bulunuyorum. Bir araya gelelim, bu teklifi yasalaştıralım, beklentileri karşılayalım. Sivil iradenin karar vereceği bir durumdur.


Kaynak: Askerhaber.Com