2020 Yeni Mezun Astsubay Maaşı Ne Kadar?

2020 Yeni Mezun Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Meslek Yüksek Okullarından yeni mezun olan, astsubay rütbesi ile göreve başlayan yeni mezun astsubaylar 2020 yılında ne kadar maaş alacak? İşte yanıtı…

Maaş Çalışılan Bölgeye Göre Farklılık Gösteriyor

Astsubaylar görev yaptıkları bölgeye, birliğe, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, evli olup olmadığına, çocuk sahibi olup olmadığına, derece ve kıdemine, rütbesine göre farklı miktarlarda maaş alabilir. Meslek yüksek okulunda 2 yıl boyunca eğitim alan ve başarıyla okullarından mezun olan astsubaylar ülkenin dört bir noktasındaki askeri birliklerde göreve başlar. Personellerle ilgili en önemli konu aldıkları maaşlar ile ilgilidir.

Astsubay maaşları 6 bin lira civarındadır. Bu miktar yukarıda bahsedilen unsurlara bağlı olarak değişebilir. Personellerin maaşlarını etkileyen en önemli unsur ise terör tazminatıdır.

Terör Tazminatı Ne Kadar?

Örneğin doğu bölgelerinde, sık sık operasyon yapılan bölgelerde çalışan personeller batı illerinde çalışan personellere kıyasla 1000-1500 lira daha yüksek ücret alır. Örneğin görev tazminatını tam alan bir personelin maaşı 7-8 bin liraya kadar yükselebilmektedir. 

Yeni Mezun Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayan astsubay maaşı 5.500 lira civarındadır. Ancak bu miktar kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak zaman içinde yükselecektir.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylar arasında en üst rütbe ” Ast. Kıdemli Başçavuş” rütbesidir. Bu personeller meslekte uzun yıllar ülkelerine hizmet vererek bu rütbeye yükselebilirler. Bu kapsamda bir örnekle bu personellerin aldıkları veya alabilecekleri ücretleri anlatalım. Örneğin Meslekte 21 yılı tamamlamış astsubay kıdemli başçavuşlar 2020 yılında 6.500 ile 7 bin lira arasında maaş alırlar. Terör örgütü ile mücadele edilen, sık sık operasyona çıkılan bölgelerde çalışan personeller 1.000 lira ile 1.500 lira arasında da terör tazminatı alacaktır. Bu kapsamda personellerin aldığı aylık bir hayli yükselecektir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.