2020 Bedelli Askerlik Ne Zaman Başlıyor?

2020 Bedelli Askerlik Ne Zaman Başlıyor?

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yaşanan kritik süreçte Cumhurbaşkanı Kararı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde celp ve terhisler ertelendi. Peki bedelli askerlik ne zaman başlayacak?

Terhisler Başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarabya’daki Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, askerlik terhis işlemlerinin 31 Mayıs’ta başlayacağını söyledi.

Erdoğan açıklamasında; Milli Savunma Bakanlığının atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetlerinin 1 Haziran’da, celp işlemlerinin 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemlerinin ise 20 Haziran’da yeniden başlayacağını söyledi.

Normalleşme Süreci

Normalleşme süreci kapsamından koronavirüsü kısıtlamaları önümüzdeki aylardan itibaren genişletilmeye başlanacak. Bu tedbirler arasında en merak edilen sorulardan biri de askerlik terhis işlemleri ne zaman yapılacak sorusunun cevabıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme planının tüm detaylarını açıkladı. İşte Askerlik terhis işlemleri ne zaman yapılacak sorusunun cevabı

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. MSB’nin atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran’da başlayacak.

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran’dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.

Bedelli Askerlik 20 Haziran’da Başlıyor

2020 yılı bedelli askerlik ücreti sene başında 35 bin 54 lira, dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 261 avro olarak belirlendi.

Bedelli askerlik hizmeti kapsamında bu yıl müracaat edecek yükümlülerin, 31 Aralık saat 18.00’e kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.