2020 Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey!

Bedelli askerlik uzaktan mı olacak diyerek meraklı bekleyiş sürüyor. Koronavirüs sebebiyle asker alımlarının durdurulduğu ortamda bedelli askerlik görevinin uzaktan olacak şekilde yapılmasının gündemde olduğu iddia ediliyor. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye dayanarak, askerlerin terhis ve celp işlemleri bir süre durdurulacağını iddia etti. Buna göre, bedelli askerlerin de uzaktan eğitimle bu hizmeti […]

2020 Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey!

Bedelli askerlik uzaktan mı olacak diyerek meraklı bekleyiş sürüyor. Koronavirüs sebebiyle asker alımlarının durdurulduğu ortamda bedelli askerlik görevinin uzaktan olacak şekilde yapılmasının gündemde olduğu iddia ediliyor.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Milli Savunma Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye dayanarak, askerlerin terhis ve celp işlemleri bir süre durdurulacağını iddia etti. Buna göre, bedelli askerlerin de uzaktan eğitimle bu hizmeti yerine getirmesi üzerinde duruluyor.

Bedelli askerlik görevinin uzaktan yapılacağına ilişkin çalışmalar olduğu iddia edildi. Bunun nedeni dönemsel olarak yaşanan sorunlar nedeniyle sağlık riski yaratmamak olarak belirtiliyor. TSK’de yapılan değerlendirmede uzaktan askerlik celp ve askerlik uzaktan terhis dönemlerinde 120 bin kişinin neden olacağı hareketliliğin aileleriyle birlikte ciddi bir risk oluşturmasından endişe edildiği söylendi.

Bedelli Askerlik Olacak mı?

2020 Haziran ayında bedelli askerlik olup olmayacağı merakla bekleniyor. Bir süre önce bedelli askerliğe alımlar koronavirüs önlemleri gerekçesiyle durdurulmuştu. 2020 bedelli askerlik ücreti konusunda daha önce yapılan açıklamada her sene değişeceği duyurulmuştu.

Bunun nedeni bedelli askerliğin ücretinin memuş maaşlarının katsayılarına endekslenmesi olarak ifade edildi. Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğünce, 2020 bedelli ve dövizle askerlik başvuru duyurusu yayımlandı. Buna göre, bedelli askerlik hizmeti kapsamında bu yıl müracaat edecek yükümlülerin, 31 Aralık saat 18.00’e kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru, yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirlenen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içinde ödenmesini içeriyor. Yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “askerliğe elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekecek.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

“Erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek”

2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) uzaktan askerlik erteleme süresi içinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek.

2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

Yükümlülerin 30 Haziran saat 18.00’e kadar ödeyecekleri bedel 35 bin 54 lira 64 kuruş olarak belirlendi, 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde ödenecek bedel ayrıca duyurulacak.BEDELLİ

Bedelli Askerlik Ücreti Nereye Yatırılacak?

Ödemeler, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecek. Uzaktan askerlik ihtimali olursa yaşanacak gelişmeler bu sayfalarda olacak.

Başvuruların Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kurayla belirlenecek. Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri, Ocak 2021’de e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacak.

Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan yoklamalarını yaptırmaları ve tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içinde 31 Aralık saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerekiyor.

Dövizle Bedelli Askerlik

Dövizle askerlik görevini yerine getirmek isteyenlerin, uzaktan eğitim programını tamamlamaları, başvuru evrakı ile yurt dışı temsilciliklerine başvurarak hak sahibi olduklarının tespit edilmesi ve belirtilen ücreti ödemeleri gerekiyor.

2020 dövizle askerlik ücreti 30 Haziran’a kadar 5 bin 261 avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak belirlendi. Ayrıca dövizle askerlik başvurusu yapacakların 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde ödeyecekleri ücret ayrıca duyurulacak.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye askerlik şubelerinden ve “https://asal.msb.gov.tr” internet adresinden ulaşılabilecek

İkinci 6 ayın bedeli daha sonra açıklanacak

1 Temmuz-31 Aralık 2020 arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacak.

Bedelli askerlik ücretleri nasıl ödenir?

Bedelli askerlik başvuruları hem askerlik uzaktan askerlik şubelerinden hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başvurusunu yapan adaylar için ödeme süreci hemen başlıyor.

Ödemelerin devlet bankalarından ve PTT üzerinden yapılması mümkün.

Bedelli askerlik ücreti nasıl hesaplanıyor?

Bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayısına endekslenmiş durumda. Adaylar 2019 yılı için 33 bin 230 lira ödemişti. 2020 yılının bedelli askerlik ücreti ise 35 bin 54 lira olarak hesaplandı.

Ocak 2021’de e-Devlet’ten öğrenilebilecek

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile

temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-bakanligi) ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır

Başvuru sayısı fazla olursa kura ile belirlenecek

Başvuru sayısının Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması uzaktan askerlik halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecek.

Bedelli askerlik başvurusu yapacaklarda aranan şartlar

Yoklama yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekiyor.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş uzaktan askerlik olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek.

2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

İkinci 6 ay için bedelli askerlik başvurusunun son tarihi 31 Aralık

Milli Savunma Bakanlığından yapılan duyuruda ayrıca, bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve uzaktan askerlik bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.” denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.