Halk arasında astek yani asteğmen olarak bildiğimiz yedek subaylık nedir? Genellikle lisans bölüm mezunu bireylerin askerliklerini uzun dönem ancak maaş alarak yaptıkları askerlik dönemine verilen isimdir. 2019 yılında yedek subay maaşları baz alındığında yedek subayların muvazzaf subaylardan çok da farklı maaş aldıklarını söyleyemeyiz. Doğuda ve batıda görev yapan yedek subay maaşı değişkenlik gösterir. Aldığı kıdem ve katıldığı görevlerden etken faktör olup, maaşlar çeşitlilik gösterebilmektedir. Yedek subay maaşlarının ne kadar olduğu hakkında bilgi vermeden önce yedek subayın ne olduğu ve yedek subay olmanın şart ve niteliklerine bakalım.

Yedek Subay / Astek Nedir?

Günümüzde sıkça adını duyduğumuz yedek subaylık nedir? Genellikle üniversite sonrasında bireyler, okudukları lisans bölümü içeriğine yatkın bir kıdem ve görev alanında, asteğmen yani subaylığın en düşük rütbesi olan astek rütbesiyle uzun dönem askerlik yaparlar. Yedek subaylar, büyük ve küçük ölçekli askeri birlikler içinde şu görevleri alır: Takım komutanlığı, adetsim subayı, batarya subayı gibi görevleri yerine getirir ve ordunun muvazzaf subay haricinde kalan yedek subay ihtiyacını karşılarlar. 2019 yılında yedek subay maaşları asgari ücretin yükselmesiyle beraber artmış ve muvazzaf subaylıkla denk bir seviyeye çekilmiştir. Bunların yanı sıra yine lisans mezunu adayların er yahut çavuş olarak yaptıkları askerlik dönemi sonunda askerde kalmayı tercih etmeleri durumunda alacakları eğitim ve başarı neticesinde takacakları rütbe ve kıdem asteklik olacaktır.

2019 Yılında Yedek Subay Maaşları Ne Kadar?

Her devlet ve hükumet, silahlı kuvvetlerinin ve savunma sanayisinin iyi ve kaliteli koşullarda olmasını ister. Silahlı kuvvetler personellerinin asgari yaşam düzeyinin üzerinde bir hayat sürmelerini ister.Başka bir gelir kapısına ihtiyaç duymadan, mesleğin getirdiği vatanperver ve fedakarlığı tam anlamıyla yerine getirebilmelerini ister. Bu yüzden gerek Dünya’da gerekse ülkemizde söz konusu yedek subay maaşları olduğunda, bu gelirin piyasa şartlarının üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2019 yılında yedek subay maaşlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

Batı İllerinde Görev Yapan Yedek Subay Maaşı 4570 TL

Doğu İllerinde Görev Yapan Yedek Subay Maaşı 5125 TL

Gördüğünüz gibi yedek subay maaşları, gerek batı illeri gerekse doğu illerine göre değişkenlik göstermektedir. Elbette tüm bu maaşlar yedek subayın görev yaptığı karakol ve kıdem oranlarına, katıldığı görev ve operasyonlara göre değişkenlik göstermektedir.

Nasıl Yedek Subay Olunur?

Esk sistemde yedek subay olmak için başvuru yapmanız durumunda yedek subaylık yani asteklik sınavı yapılmaktaydı. Bunun sonucuna göre yedek subay olup olmayacağınız belli oluyordu. Ancak yeni sistemde sınav şartı kaldırıldı. Artık sadece 4 senelik bir lisans fakültesinden mezun olup olmamanıza ve AGNO / not ortalamanıza bakılıyor. 2019 yedek subay maaş ve imkanlarından yararlanmak için yeter şartlarını sağlayan kişiler, askerlik işlemleri için en yakın askerlik şubesine gitmelidir. Bu kişilere bazı bilgileri öğrenmek için bir form verilmektedir. Bu form genelde her askere gidecek olana verilen standart bir formdur. Yedek subay olmak için bu formda yer alan yedek subay olmak istediğinizi belirten kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir. Elbette yedek subay olabilmek için bu yeterli değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerdeki mevcut durumda bulunan yedek subay ihtiyacını gözetir.Ve şayet ihtiyaç var ise yedek subay / astek alımı yapar. Seçilecek kişiler de bilgisayar ortamında yapılacak bir kura ile belirlenir. Yani astek olmak için başvuru yapmanız ve akabinde kura sonucunda seçilmeniz gerekir. Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar kısa bir intibak döneminin ardından astek / yedek subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmaya başlarlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir