2019 Yılı Celp Dönemleri

0

2019’un merakla beklenen celp dönemleri açıklandı. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre günümüzde 2019 ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün almaya başlayan erkeklerin tamamı eğer kişinin eğitim veya herhangi bir sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitme zorunlulukları doğar ve bu askere gitme işlemi de celp yani alım dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşından gün almaya başladınız ve mazeretiniz de yok veya  tecil işleminiz sona erdi ve askere gitme zamanınız geldi. İşte bu zamanda askere alım işlemi yapılmakta. Askere alım işlemine de celp dönemi denilmekte.  2019 yılı celp dönemleri ve askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler keyfe göre askerliğe başlanılmaz. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine de yazıda  bahsedeceğimiz gibi celp dönemleri denilmektedir.

Kaç Farklı Celp Dönemi Var?

Askere gidecek bireyler için kısa dönem ya da uzun dönem (yedek subaylık veya 12 aylık er) fark etmemek üzere toplamda 4 farklı celp döneminde askere alımlar yapılmaktadır. Bu celp dönemleri Kasım ayı Celp Dönemi, Şubat ayı Celp Dönemi, Mayıs ayı Celp Dönemi ve Ağustos ayı 2019 Celp Dönemi olmak üzere toplamda 4 dönemdir. Bu celp dönemleri dışında kalan zamanda askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ve kafasına estiği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen gençler mutlaka bu celp dönemlerine uymak zorundadır.

2019 Celp Dönemleri Ne Zaman?

Askerlik dönemi gelmiş, tecili biten veya tecilini bozduran, herhangi bir mazereti olmayan bireyler için 2019 celp dönemleri şu şekildedir:

  • Kasım ayı Celp döneminde askere gitmek için Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
  • Şubat ayı Celp döneminde askere gitmek için Başvuru Tarihi: 30 Kasım
  • Mayıs ayı Celp döneminde askere gitmek için Başvuru Tarihi: 28 Şubat
  • Ağustos ayı Celp döneminde askere gitmek için Başvuru Tarihi: 31 Mayıs

Bu dönemler aralığında olan ve askerlik zorunluluğu gelmiş olan bireylerin mutlaka en yakın askerlik şubesine giderek başvurularını yapmaları ve askerlik görevlerini ifa etmeleri gerekmektedir. 2019 yılı celp dönemleri süresi dışında herhangi bir dönem ve zaman diliminde askerlik için başvurular alınmamaktadır.

1999 Doğumlular İçin Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Herhangi bir mazereti ve tecili olmayan ve  1 ocak 2019 tarihi itibari ile 2019 celp dönemleri yirmi yaşından gün alan kişiler ise askere alımları, memleketlerine göre (kütükleri hangi celp dönemi içerisinde asker gönderiyor ise) askere alınacaklardır. 2019 yılı celp dönemleri her il ve ilçe farklı celp yani alım döneminde asker göndermektedir. Yani yaşı gelmiş kişi yukarıdaki tarihten sonra başvuru yaparsa  askere bir sonraki celp döneminde gidebilmektedir. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihler dışında başvuru yapılırsa bir sonraki celp dönemine kalınmaktadır. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğine önemle karar veren bireyler başvuru tarihini ona göre ayarlamalıdır. Bu tarihlerden sonra başvuru yapılması durumunda istenilen celp dönemini kaçırılmaktadır.

Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi  yani alım zorunluğu gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden çok daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Erken sevk istenilen durumda bireyin 2019 yılı celp dönemleri için askerlik şubesine gidip askere normal dönemden daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir.  Erken celp işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir ancak alım için başvurular her zaman uygun bulunmayadabilir. O dönem çok sayıda askere sevk başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip uygun celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.