2016 Yılı İçinde Askerlik Süresi Kısalacak mı?

2016 Yılı İçinde Askerlik Süresi Kısalacak mı?

Askerlik süresinin kısalacağı hakkında söylenenler doğru mu eğer bu kanun yasalaşırsa ne zaman yasalaşacak? Askere gitmemiş olanlar ve askerlik süresinin kısalmasını bekleyen kişiler meclisin askerliği 9 aya indireceği yönündeki kanunun çıkarılmasını beklemektedir. Bu konudaki talepler askerlik süresinin düşürülmesi yönündedir. Bedelli askerlik çalışmalarının yanı sıra askerlik süresinin düşürülmesi ile ilgili yapılacak açıklamalar büyük bir merak içinde askere gidecek olanlar tarafından beklenmektedir.

Seçimlerden daha öne Genelkurmay Başkanlığı’nın hükümete önerdiği teklife göre askerlik 12 aydan 9 aya düşürülecekti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önerisine göre de üniversite mezunu olanlar ile ilkokul mezunu olanların askerlik süresi 9 ay olacaktı ama hükümet buna olumlu yaklaşmadı. Askerliğin 12 aydan sonra 9 aya indirilmesiyle alakalı çalışmaların yapılması talep edildi. Üniversite mezunu olanlar içinse 6 ay olan askerliğin 4 ay olması talebinde bulunuldu.

Askere gitmemiş olup askerlik süresinin indirilmesini bekleyenler merakla meclisten gelecek haberleri bekliyor. Meclisten bu konu hakkında bir kanun çıkarılmasını ve bu kanun doğrultusunda da askerlik süresinin indirilmesini beklemekte olan binlerce asker vardır. Bedelli askerlikten sonra bu aralar en çok merak edilen konu askerlik süresinin düşüp düşmeyeceğidir. İki sene önce yapılmış olan dövizli askerlikteki indirim sayesinde gurbetçilerin yüzü gülmüştü ilerleyen zamanlarda askerlik süresinin indirilmesiyle ilgili açıklamayı yapmak için hükümet görüşmelerin bitmesini beklemektedir.

20 yaşını doldurmuş herkesin bu aralar beklediği tek haber askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili haberdir diyebiliriz. Bu konu hakkında hala kesinleşmiş bir sonucun olmaması merakları iyice artırmaktadır. Askerlik yaşı gelmiş olanlar askere gitmek için bu konunun netliğe kavuşmasını beklemektedir. Birçoğu askerliğini çeşitli sebeplerden dolayı tecil ettirerek meclisin yapacağı açıklamayı beklemektedir. 2003 senesindeki haliyle 18 ay askerlik yapanlar bu tarihten itibaren artık 12 ay askerlik yapmaya başlamıştı. Yedek subay olanların görev süresi ise 16 ayken 13 ay olmuştu. Kısa dönem askerliğin çıktığı kişiler ise artık 8 ay değil 6 ay askerlik yapmaya başlamıştır. Bu tarihten beri herhangi bir değişikliğin yapılmadığı askerlik süresinde yeni düzenlemelerin yapılabilme ihtimali doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı İsmet Yılmaz’a sorulan sorulara Yılmaz askerliğin zaten yeteri kadar düşürüldüğünü böyle bir değişikliğin gerekmediği Cevabını vermişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.