2016 Askerlik Sorgulaması

2016 Askerlik Sorgulaması

Herhangi bir ücrete tabi tutulmadan bu sistem sayesinde kişiler askeri şubelere gitmeden internet aracılığı ile askerlik bilgilerine ulaşabilmektedir. Herkes için güzel ve kolaylık sağlayan bir sistem olan bu uygulama sayesinde mesai saatlerinde iş yerinden izin alamayan çalışanlar için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Askerlik sorgulama sayfası olarak kullanılan e- devlet sorgulama sayfasına girilerek Milli Savunma Bakanlığı menüsünde yer alan işlemler sayesinde bütün askerlik işleri yapılabilmektedir. Bu sayede hem askerlik yer sorgulaması hem de adres bilgileri ile telefon numaraları gibi bilgilere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Askere alımlar dönemlere ayrılarak yapılır bu halk arasında celp diye bilinmektedir. Bu celp dönemlerinde kişiler e-devlet portalına girerek askerlik yapacağı yeri öğrenebilmekte ve askerlikle ile gibi diğer bilgilere ulaşabilmektedir. Peki, bu e-devlet portalını nasıl kullanacaksınız.  Sitemizde sizin için açıklayıcı bir şekilde e-devlet portalı kullanımı hakkında bilgilere yer verdik.

E-Devlet Portalı ile Nasıl Bilgi Edinebilirim?

İlk önce yapmanız gereken şey e-devlet portalına giriş yapmaktır. Bu portalda yaptığınız bütün işlemler ücretsizdir fakat bu portala giriş yapabilmeniz için bir üyeliğinizin olması gerekmektedir. Eğer bir üyelik almazsanız e-devlet portalının size sunacağı hizmetten yararlanamazsınız. Üyelik alımları PTT’den yapıldığı için herhangi bir PTT şubesine gidip buradaki ilgili görevliden portalı kullanabilmeniz için gerekli olan şifreyi almalısınız. Sadece bu şifreyi alırken ödemeniz gereken ücretin dışında başka hiçbir ücret gerektirmeyen e-devlet portalına giriş şifrenizi şahsen talep etmeniz gerekmektedir. Yani bir başkası sizin adınıza bir şifre alamayacaktır. Bu işlemleri gereği gibi yaptıktan sonra artık elinizdeki şifre ile e-devlet portalına girerek askerlik yerinizin neresi olduğunu ya da askerliğiniz hakkında edinmek istediğiniz bilgilere ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu portaldan devlet hizmetleri adına da yararlanabilirsiniz.

Bu bilgiler haricinde yararlanabileceğiniz bir diğer yol da internet aracılığı ile elde edebileceğiniz bilgilerdir. İnternet aracılığı ile edindiğiniz bilgiler sayesinde askerliğinizi yapacağınız yer hakkında sizin için önemli olan bilgilere ulaşabilir ve oraya gittiğinizde askeri şubeye ulaşmada olsun ya da şahsi işlerinizde olsun sizin için önemli olan bilgileri edinebilirisiniz. Yanı daha önceki zamanlarda yaşanılan birçok sıkıntı bu sistem sayesinde ortadan kalkarak vatandaşların resmi ve şahsi işleri daha zahmetsiz bir hale getirilmiştir. Ayrıca üyelik şifresi alımı dışında hiçbir ücret gerektirmemesi de bütün vatandaşlar tarafından kullanılabilir olmasını sağlamıştır.

YORUMLAR

  1. Zeynep dedi ki:

    Tanıdığım bir kişinin askerlik durumunu e devletten sorgulayıp öğrenebilir miyim?

  2. Zeynep dedi ki:

    İcra takibi olan bir kişinin muhtarligi kayıtlı adresini veya sgk ya kayıtlı adresini sorgulayabilir miyim