Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

1996/1 Askerlik Sorgulama İşlemleri Hakkında Bilgiler

İçinde bulunduğumuz yıl içinde

İçinde bulunduğumuz yıl içinde askere gidecek olan bireylerin, öncelikli olarak kapsamlı bir sağlık muayenesinden geçmeleri gerekecektir. Geçmiş oldukları bu muayenenin sonucuna bağlı olarak, bireyler sağlam ya da çürük raporu almaktadırlar. Çürük raporu alan bir kişinin, askere gitme gibi bir durumu olmayacaktır. Sağlam raporu alan bir kişinin ise, askerlik işlemleri başlatılacak ve bireylerin acemi birlikleri için gidecekleri yerler olacaktır. Bireylerin 1996/1 askerlik sorgulama işlemleri için artık günümüzde askerlik şubesine gitmesine gerek yoktur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bireyler kolay bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirmeleri mümkün olacaktır. Devlet dairesindeki bazı işlemler artık bu platforma açıldığından ötürü, insanların devlet dairelerinde sıra beklemesine gerek kalmamıştır. Bunun yanı sıra, kişiler, vakit açısından da çok fazla tasarruf edeceklerdir. 1996/1 askerlik sorgulama işlemleri için bireyler, e-devlet sisteminin yanı sıra birden fazla sistemden de faydalanabilirler. Faydalanacak oldukları bu sistemlerde alt yapısını e-devlet üzerinden aldıkları için yanlış bilgi alma gibi bir durumları olmayacaktır.

Bu şekilde hizmet veren sitelerden bazıları, doğrudan e-devlet sistemi üzerine de yönlendirmektedir. Bireylerin askerlik sorgulama konusunda, yapacak oldukları işlemler sonucunda, birliklerine gününde teslim olmaları gerekecektir. 1996/1 askerlik sorgulama işlemleri 22-28 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Bu günden itibaren, acemi birliğinizin çıkmış olduğu yeri sistem üzerinden görme şansını elde edersiniz. Bununla birlikte üç ve sekiz şubat tarihleri arasında, birliğinize teslim olmanız gerekecektir. Bu tarihler arasında birliğinize teslim olmadığınız takdirde, hakkınızda yasal işlem başlatılacak ve bu yasal işlem sonucunda zorla askere götürüleceksiniz. Bireylerin böyle bir durumla karşılaşmaması adına yapacak oldukları şey, askerlik tarihleri ve gidecekleri yer açıklanmadan önce tecil ettirmeleri yönünde olacaktır.

Bu şekilde işlem yapan bir bireyin, iki yıl için tecil ettirme fırsatları olacaktır. Ancak bu iki yıldan sonra tekrardan tecil ettirmek isteyen bireylerin, böyle bir durumu olmayacaktır. Öğrenim gören kişilerin okullarını bitirdikleri takdirde, askere çağırılacaklarını bilmeleri gerekir. Onların da iki yıl süre için tecil ettirme hakkı olacaktır. Polis olan ve askeri lise ya da akademilerden mezun olmuş kişilerin, askerlik şartı bulunmamaktadır. Bu bireylerin, yapmış oldukları işten ötürü askerlik yapmalarına gerek görülmemiştir. Ancak; bu okulu terk etmiş ya da atılmış olan kişilerin, askerlik yapmasına gerek olacaktır. Sadece bu mesleği sürdüren kişilerin, askerlik vazifelerini yapmasına gerek görülmemiştir. Bireylerin askere gitmeden önce yapacak oldukları diğer şey ise, gidecekleri şehir araştırmak yönünde olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=_TtwXavI9Xc

YORUMLAR

29 adet yorum var

  1. Merhabalar, askerlik yerinizi ve teslim olma tarihiniz e-devlet üzerinden veya askerlim şubelerinden öğrenebilirsiniz.

 1. Selamün Aleyküm Komutanım,
  Ben 27/12/1997 doğumluyum en son ay yılbaşından 4 gün önce doğduğum için yaş alabilmem için en son ay’a kadar bekliyorum ve 2016’nın aralık 27’sinde 19 olacak muayne 2017’de olup 2017’de askere mi gidecem nasıl olacak bir türlü çözemedim?

 2. Merhaba ben Muhammet İpek 28.02.1996dogumluyum muayene oldum ama kagıtda 04.05.2016 yazıyo e devlete giriyorum 07.02.2016tarihine kadar hic bii sakıncası yokdur diyo ben bunu anlayamadım erken mi gidecem yoksa gecmi

 3. Merhaba ben muhammet 28.02.1996dogumluyum askerlik kagıdımda04.05.2016yazıyor ama e devlet de 07.02.2016yazıyor bn tam anlayamadım askere mayısdamı gidicm yoksa Şubat damıı bunu cevablaya bilir seniz teşekkür ederim

  1. Ben anlayamadım e devlet bana 07,02,2016gıdecen yasıyo ama ben askerı şubeye gıtım 04,05,2016 de gıdecen dedıler

 4. Nasıl 22-28 şubat arası belli olacak ya ?
  Ben muayene olurken görevli memur 15-20 ocak arası gel sülüs kağıdını al dedi bana .
  sizin söylediğiniz tarih kesin tarih midir? Ona göre işten çıkacağım

 5. e devlet e baktığım zaman bana 07/02/2016 ya kadar askerlik ile ilgili bir durum yok diyor o zaman mı gideceğim?

  1. O tarihe kadar askerlikle ilgili bir işleminiz bulunmuyor demektir, o tarihten sonra askere gitmek için işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

 6. Slm merhaba ben hüseyin 10/02/1996 dogumluyum kütügüm hilvan şanlıurfada gecen sene tecil yaptim 2018 e kadar tecilimi kaldirabilirmiyim kaldirirsam nezaman askerligimi yapacam

 7. Arkadaslar 96 doğumluyum bende e devletten sorguluyorum sevk bulunmamaktadır diyor sizinki nasıl görünüyor

 8. erken sevk istemiştim kabul olmadı hala durum belgemde 07.02.2016 sınıf tertibat bekliyor yazıyo nie böle bşi yazar ki , kütügüm 4 gönderiyo ben şubat, mayıs , agustos için erken sevk istemiştim , şubat kabul olmadı önemli bi mazeretimi msb ye bildirsem söylesem mayıs kabul olurmu bilgisi olan varmı

  1. Merhabalar, her celp dönemine yakın zamanda erken sevk dilekçesi vermenizi öneririz. Kütüğünüzün kasım velbi göndermesinden dolayı TSK askeri personel durumuna göre erken sevk isteyen asker adaylarına yer vermektedir.

  1. Merhabalar, askere gitme ayınızı muayane olduktan sonra muhtemel sevk belgenizi alarak muhtemel olarak öğrenebilirsiniz.

 9. merhaba arkadaşlar ben 01.03.1996 doğumluyum askere ne zaman gideceğim ve nerde yapacağım bilginiz varsa cevaplarmısınız ?

  1. Merhabalar, askerlik şubenizden muayane olmanızla birlikte muhtemel sevk tarihinizi belirleyebilir muhtemel askere alınacak tarihinizi belirleyebilirsiniz.

 10. merhaba 1993 doğumluyum. 24 ocak 2016 tarihinde tecilimi bozdurup muayene oldum askerlik şubesindeki görevli personele askere en yakın zamanda gitmek istediğimi söyledim bu arada bağlı bulunduğum askerlik şubesi 2016 yılı celp dönemi kasım ayı. e devlet üzerinden takip edin açıklanır dedi 05.05.2016 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur sınıf ve tertibat bekliyor diye bişeyler yazıyor bunu anlayamadım sizce ne zaman giderim cevap için şimdiden sağolun..

  1. 20 NİSAN DA ASKERLİK YERLERİ AÇIKLANACAK ORDA SINIF VE TERTİBAT BEKLENİYOR YAZAN YERDE NEREYE GİDECEĞİN YAZACAK

 11. 1992 doğumluyum. Hafif dereceli mental retardasyon (% 40 özürlü) teşhisi konan Hacettepe Üniversitesinden verilme ADIM Sağlık kurulu raporu var.Ayrica RENK KORLUGU ve sebebi bilinmeyen GÖRME KAYBI raporum var.Ayrica bel fıtığı rahatsızlığı çekiyorum. .Boyum1.67 kilom117 kg.saydigim bu durumlara ilişkin raporları var..Askerliğe elverişli kabul edilmem sözkonusu olabilirmi?

 12. 15.03.1996 doğumluyum 2 hafta önce muyahane oldum ne zaman askere giderim bilgi verirseniz sevinirim

  Kastamonu

 13. Merhabalar 19.08.1996 doğumluyum muayene olduğum kağıtta tahmini teslim ayı Ağustos yazıyo e devletten baktığımda 04.08,2016 tarihine kadar sakınca yoktur diyo bide tertibat bekliyo yazıyo

 14. Slm 07.02.2017. Erteleme nedeni: Sınıf ve tertibat bekleniyor. Askerlik yerim belli olacakmı yoksa bir işlem yapmam gerekiyormuş.

 15. Merhabalar 90 doğumluyum 03.04.2017 de tecil bozdur dum ordaki bayan Mayıs ayına yetismez sin agustos da gidersin dedi ve celp dönemi 2017 agustos yazan bir kagit verdi ama e devlet den baktığım da 07.05.2017 tarihine kadar sakıncası yoktur erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor benim mayısta gitme ihtimalim var mı ? Şimdiden tesekkur ederim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elazığ’da jandarma ekipleri tarafından yapılan
Sıradaki Haber Elazığ’da ruhsatsız silahlar ele geçirildi