1993 Askerlik işlemleri

0

2013 yılında asker olacak mehmetciklerimiz için yapmş olduğumuz araştırmalar sonucunda yapmaları gereken işlemleri sizlerle paylaşmak istedik. 2013 yılında askere gidecek olan arkadaşlarımızın ilk yoklama 1993 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.
– Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

Son yoklama işlemlerinde ise yapmaları gereken işlemler şu şekildedir;

Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.
Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.
Son Yoklama Gününden Önce;
* Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.
Son Yoklamaya Gelirken;
Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
2 adet fotoğrafınızı,
Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
Verem savaş taraması sonuç belgesi
Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
Sporcu lisansınızı,
Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini
mutlaka yanınızda bulundurunuz.
Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.
.Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.
Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

1 Soru Cevap

  1. ARKDAŞLAR ARTİK MUYANE KAGİTLARİ BULUDUGUNUZ İL VE İLCEYE GELİMİOYOR ARTİK SİZ GİDİP İLCE ASKERLİK ŞUBESİNDEN KENDİNİZ MUANE OLYORSYNUZ

  2. Arkadaşlar bakın yanılmayım artık tartılma kağıtları.. gelmiyor ….. tartılmak için kendiniz …şubeye gidiyosunuz nereye bağlıysanız…. hemen tartılıyosunuz …. siz kendiniz takip etmek zorundasınız… bende 07.071993 doğumluyum gittim kendim .. şubeye muaynemi oldum …..

  3. aytekin mrb ben 1993 dogmluyum muayene kayıdm nezaman gelir bana bilgi vere bılırmısınız

  4. arkadaşlar artık muane kağırtları evinize gelmiyor en kısa sürede askeri şubeye gidiniz aski taktirde yeni yıla girdigimizden sonra kaçak sayılacaksınız haberiniz olsun
    doğum tarihine bağlı değil ne zaman gideceginiz

  5. istanbldym kaydm burda degl burda muayene olblr mym yoksa kaytdmn oldugu yerde mı olmalıyım burdaki aile hekmleri yapablr mı muayene mi

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here