Ana Sayfa Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

15.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Amasya

Samsun’un yanında bulunan Amasya

Samsun’un yanında bulunan Amasya tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Türk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde önemli adımların atıldığı Amasya’da yerleşim oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. 1071 yılında yapılan Malazgirt Savaşı sonrasında Türkleşmeye başlayan Anadolu şehirlerinden biri de Amasya’dır. 1075 yılında ilk Türk akınlarının düzenlendiği ve Türk toprakları arasına katılan Amasya günümüze kadar gelişmeye devam etmiştir. Coğrafi açıdan da önemli bir şehir olan Amasya Karadeniz ikliminin etkisi altındadır ve her mevsim yağışların görülmesi muhtemeldir. Bu nedenle şehre gelecek olan kişilerin bu iklim koşullarını gözden geçirmesi ve ona göre yanlarında ekipman ya da çeşitli araçları getirmesi beklenmektedir. İklim koşullarını dikkate alması gereken kişiler arasında askerler de yer almaktadır.

Şehirdeki 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı acemi birliklerinin eğitim aldığı birliklerden biridir. Oldukça gelişmiş koşullara sahip olan birlik askerlerin rahat bir deneyim yaşayabilmeleri için oldukça elverişlidir. Birlik koşulları her ne kadar elverişli olsa da şehrin coğrafi konumundan dolayı sahip olduğu iklim koşulları özellikle kış aylarında sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Şehir merkezine 8 km mesafede bulunan birlik bir dağ çevresinde konumlandığı için kış aylarının soğuk havası birliği etkilemektedir. Bu nedenle özellikle kış aylarında askere gidecek olan kişiler eğer acemi birliği olarak Amasya’ya gideceklerse yanlarında kışlık kıyafet ve ekipman getirmeye özen göstermelidirler. Askeriye tarafından verilen kamuflaj ve ekipmanlar bu etkiyi kırma konusunda oldukça başarılı olsa da askerlerin kendileri de özenli davranarak bu ayları hasta olmadan geçirebilirler. Birlikte yenilen yemekler oldukça lezzetlidir. Özel bir şirket tarafından hazırlanan yemekler sıcak tüketilmekte ve askerlerin sağlıklı beslenebilmesi amaçlanmaktadır. Acemi birliklerin eğitimlerinin verildiği birlikte usta askerler de yer almakta olup görev dağılımı iki grup arasında gerçekleşmektedir. Usta askerler için de zorlu eğitim koşulları yer almaktadır.

Birlik içinde askerlerin yararlanabilecekleri birçok sosyal tesis de bulunmaktadır. Voleybol ve basketbol sahaları, bilgisayar odası, kantinler ve gazinolar bu tesisler arasında yer alır. Bilgisayar odasında gereken güvenli ortam sağlanmış ve askerlerin gündemi takip edebilmeleri ve merak ettikleri bilgileri daha kolay ve hızlı yoldan edinebilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca kantinlerde satılan çeşitli tüketim maddeleri askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılamakta ve askerlik için ihtiyaçları olan ayakkabı boyası, kalem, defter gibi eşyaların da sunulmasını sağlamaktadır. Birlik içinde yer alan PTT bankamatik ve şubesi de askerlerin parasal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kullanılmaktadır. Askerler PTT aracılığıyla ailelerinden ya da çevrelerinden para yatırmalarını isteyebilir ya da gereken durumlarda belge alışverişini gerçekleştirebilirler.

15.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Amasya

Telefon: 0 358 242 00 24-25-26

Fax: 0 358 242 06 85

Adres: General Hikmet Akıncı Kışlası, Yazı Bağları Mahallesi, Kışla Caddesi, 05500 – Amasya

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir