Vücudunda Dövme Olanlar Uzman Çavuş Olabilir mi?

0
598

Askerlik müessesinde en alt kademede olan erler den en üst rütbelere kadar dövme, yara ve jilet izi ile alakalalı bir takım kısıtlamalar ve yasaklar bulunmaktadır. Bu yasaklar Kara Kuvvetleri Komutanlığa uzman erbaş ve sözleşmeli er alım kriterlerinde yer alan ön sağlık muayenesi şartlarında ‘’ adayın vücudunda hiçbir şekilde jilet izi, herhangi bir dövme, yanık, ameliyat kesi izi ve farklı izler bulunmamalıdır. ‘’ maddesi bulunmaktadır. Bu askere alma kriterlerinde ağır bir kriter olup bazı adayları ilk muayene de elemek adına oldukça etkilidir. Ancak TSK kurumsal kimliğinde disiplin, hijyen ve kuralların ön planda olması adına bu kriterlerden vazgeçmemesi normal karşılanmaktadır.

Bu sağlık kriterinin ağır olması ve esnetilebilmesi adına yapılan çalışmalar ile 2016 yılında yapılan uzman çavuş alımında bu madde ile alakalı bir düzenleme yapılmıştır. Yeni düzenleme ile ‘’  Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır. ‘’

Bu esnetilen madde ile belirli ölçüleri ve istenilen bölgeleri sağlayan dövmesi olanlar uzman çavuş olabilir. Bu maddenin ilerleyen dönemlerde daha üst rütbeliler, askeri okullar, harp okulları ve komutanlıklara bağlı rütbelilerin yükselmesi aşamasında da esnetileceğini söyleyebiliriz. Gerekli açıklamalar alım kriterleri 1111 sayılı askerlik kanununda, ilgili maddelerde ve alım kriterlerinde TSK ve kurumları tarafından duyurulmaktadır. Bunun yanı sıra dövme sildirenlerin dövmeden daha büyük izler bırakabileceği ihtimalini göz önünde tutarak dövmenin ölçülerini gözden geçirip uzman çavuşluk için başvurularını yapabilirler.

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here