Sözleşmeli Er Sonrası Uzmanlık Başvurusu

13
5564

Merhaba,

1-) 3 yıl sözleşmeli erlik yaptıktan sonra uzman erbaş olmak için öğrenim şartı lise mi?
2-) Ayrıca komando birliklerinde yaparsak bu sözleşmeli erliği 3 yıl sonunda uzmanlığa başvuru için tekrar lise şartı aranmakta mıdır.
3-) Sözleşmeli er Isparta komando dağ okulunda eğitim gördüğü süre içerisinde mavi bereye hak kazanıyor mu?
4-) Ola ki sözleşmeli er olarak komando birliklerine atandık mavi bere veriliyor mu?

yukarıdaki sorular hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorumlarını alt kısımdan iletebilirler mi?

Sözleşmeli Erlikten Uzman Erbaşlığa Geçiş

Sözleşmeli Erler mevzuatta yapılan yeni düzenleme ile uzman erbaşlığa ve Astsubaylığa geçiş hakkı verildi. Geçiş için gerekli şartları sağlamak gerekiyor. Önce bu konudaki mevzuatı incelersek;

6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu Madde 8 (11)’de;

Madde 8 ‒ (11)”Kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla uzman erbaşlığa veya astsubaylığa başvurabilirler. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde öncelik verilir. Sözleşmeli çavuşlar, uzman erbaşlığa uzman çavuş rütbesiyle başlarlar.” esasını, ( Bu değişiklik 13/7/2013 tarihli ve 6496 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi ile getirilmiştir.)

Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği Md. 28(1)’de;

Uzman erbaşlığa ve astsubaylığa geçiş

   Madde 28 ‒ (1) Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen personelden, kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilenler ile kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyenler veya ayrılanlar ilgili mevzuattaki şartları sağlamak şartıyla, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurabilirler. En az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süresi içerisinde başvuru yapabilir. Bu durumda olanların, başvurularının kabul edilmesi halinde uzman erbaşlığa geçenlerin veya astsubaylığa naspedilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Başvuruda bulunan sözleşmeli erbaş ve erlere nitelik belgeleri, görev yerleri, hizmet süresi, eğitim durumu, takdir ve ceza durumları dikkate alınarak öncelik verilir.

        (2) Takdir puanı EK-4 te bulunan çizelgeye göre hesaplanır. Ceza puanı ise, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanununun (2) sayılı çizelgesine göre bulunan toplam puanın 0,118 katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen puandır. Ceza puanının hesaplanmasında, 6413 sayılı Kanunun (2) sayılı çizelgesinde yer almayan ve taksirli suçlar hariç olmak üzere mahkeme kararı ile verilen para cezaları için 4 puan, diğer hapis cezaları için 4,5 puan esas alınır. Bu puanlar da 0,118 katsayısı ile tahvil edilir. Mahkeme kararı ile verilen cezalar ertelenmiş, hapis cezası seçenek yaptırımlarına çevrilmiş, adli sicilden çıkarılmış ya da verilen mahkûmiyet hükmünün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi ceza puanı hesaplanır. Mükâfat puanları (+), ceza puanları (-) değerdedir.

6835 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu Md.4, b)’de;

Madde 4. b) Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi dokuz yaşını bitirmemiş olmak şartıyla, istenilen belgelerle müracaat ederler. Bunlardan uygun görülenler yönetmelikte belirtilen esaslara göre çalıştırılırlar.

Yine Uzman Erbaş Yönetmeliği Md 8.’e eklenen ilave fıkrada;

 Sözleşmeli erbaş veya sözleşmeli er olarak görev yapanlar ile söz konusu personelden kendi kusurları olmaksızın sözleşmesi feshedilen, kendi isteği ile sözleşmesini yenilemeyen veya ayrılanlar; seçim ve sınav aşamalarında başarılı olmaları halinde, yapılacak sıralama sonucunda aynı puanı alan diğer adaylar arasından öncelikli olarak tercih edilir. (Ek fıkra:RG-8/6/2011-27958)

  esas olarak belirtilmiş.     

Burada net olan esasları sıralarsak;

  • Sözleşmeli erbaş veya er olarak en az üç yıl görev yapmak.
  • Sözleşmesini kendi isteği ile yenilemeyenler, (Zaten ilk sözleşme süresi 3 yıl yenilemezse ayrılmış dolayısıyla 3 yıl sözleşmeli erbaş veya er olarak görev yapmış olur.
  • Müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 29 yaşını bitirmemiş olmak, (Sözleşmeli erlik yapmadan uzman olmak için yaş şartı müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmak.)
  • Uzman Çavuş olmak için lise, uzman onbaşı olmak için en az ilköğretim veya dengi okul mezunu olmak, (Kuvvetler genelde Uzman Çavuş aldıkları için Lise mezunu olmak şart.)

 Yoruma açık konulara gelirsek,

  • Sözleşmesi kendi kusurları olmaksızın fesih edilenler ( İlk üç yıllık sözleşme süresi içinde kendi isteği dışında sözleşmesi fesih edilmiş durumda olanlar ?)
  • Veya ayrılanlar, (Acaba ilk üç yıllık sözleşme süresi içerinde kendi isteğiyle ayrılanlar bu şarta giriyor mu?)

    Sözleşmeli Er uygulaması bildiğimiz kadarıyla 2011 yılında başladı. TSK ilk olarak Ocak 2012 ayında Sözleşmeli Er sayısını 539 olarak açıklamıştı.(Sözleşmeli Er Sayıları) Basındaki haberlerde ilk sözleşmeli erler birliklerine uğurlandı olarak yer almıştı. (Fotoğraflar) İlk sözleşmeli erlerin 3 yıllık süreleri de bu durumda 2015 yılında dolacak.

13 Soru ve Cevap

  1. Ya sozlesmeli er hakları pek ıyı degıl barı uzman çavuşluk için lise sartı olmasaydı boyle bir calışma varmı sözleşmeli er ler için haklarını iyileştirılmesi gibi

  2. slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım Sizce tazminatımı hemen alabilirmiyim

  3. slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım sizce tazminatımı alabilirmiyim benim gi çok mağdur olan var

  4. slm öcelikle kolay gelsin ben 2013 yılında p.söz er olarak hakkari şemdinli 34 hudut tugayı 2.hudut taburu 4.hudut bolugunde p.sözleşmeli er olarak gorev yaptım 3 yılımı doldurduktan sonra 4 üncü hizmet yılımın icindeyken jandarma uzman erbaslıga geciş yaptım sozlesmeli erlikteki görev yıllarımın tazminatını talep etmekteyım ama hiç bir sekilde alamassın dediler tazminatımın tarafıma verilmesını arz ederım sizce tazminatımı alabilirmiyim benim gibi mağdur olan var

  5. Merhaba ben 1998 doğumluyum sözleşmeli er olmak istiyorum 19 yaşımı doldurdum 20den gün aldım başvuru yapsam kabul olurmu bana yardım edin

  6. Merhaba ben piyade komanda sozlesmeli erim jandarma sozlesmeli uzman erbasliga basvurdum ve sinava cagirildim burdaki gorevimi birakip jandarmaya gecis yapabilirmiyim

  7. Arkadaslar 3 yil sozlesmeli er olarak gorev yapip birakankar kac yasina kadar uzmanliga girebiliyo bilen varsa yardimci olabilirmi

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here