Askerlik Muayenesinde Kilo Sorunu

0
589

Askerlik muayene sırasında boy ve kilo ölçümü yapılmakta olup boy ve kilo sorunu oranında belirtilen kriterlerde olmayan adayların askere alma işlemleri bir yıl süre ile ötelenmektedir. Bu süre zarfında boy kilo oranı kişinin kilo dengesini ayarlaması ile istenilen oranlar içerisine gelirse kişi o bir yılsonunda yapılan muayene ile askere alınmaktadır. Ancak bu boy kilo oranı yine belirtilerin değerler içerisinde olmaz ise ikinci defa bir yıl süre ile tecil ettirilmektedir.

Askere alma işlemlerinde yapılan muayene de kişinin boyu 150 cm altında ise veya 210 cm üstünde ise kişi askerlik hizmetinden muaf tutulmaktadır.

Herhangi bir iç hastalığı bulunmayan bir kişinin boy kilo oranı;

Örneğin bir kişi 170 boyunda ise boy kilo oranı şu şekilde hesap edilir.

170 – ( 3 ) = 167

Burada 67 rakamı alınır ve bu rakama ( 30 ) değeri eklenir.

67 + 30 = 97

97 kilo üstünde olan 170 boyunda ki bir kişi askere alınmamakta ve 1 yıl tecil işlemi doktor raporu sonucunda uygulanmaktadır.

Ancak bu hesaplamalar tüm uzunluklar için aynı değildir. Bu açıdan boy kilo oranı hesaplamalarında 1111 sayılı askerli kanununa göre belirlene boya göre standart ağırlık çizelgesine bakarak karar verebilirsiniz. Zira doktorların referans aldıkları bu tabloya göre askere alma işlemleri uygulanmaktadır.

150 – 210 cm arasında bulunan ve askerliğe elverişli boy oranına sahip olan tüm kişiler için ‘’ boya göre standart ağırlık çizelgesinde ‘’ ağırlık üst sınır, A dilimi üst sınır, ağırlık altı sınır ve A dilimi alt sınır değerleri bulunmaktadır. Bu tabloda A dilimi üst sınırda kalan kişiler ile A dilimi alt sınır altında kalan kişiler askerliğe elverişli bulunmamaktadır. Tablonun ilk sırasında bulunan 150 cm bir bireyin 85 kilonun altında ve 33 kilonun üstünde olması gereklidir. Tablonun en altında bulunan 210 cm uzunluğunda bir bireyin 137 kilo altında ve 81 kilo üstünde olması gereklidir.

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here