Askerlik İçin İşten Ayrılana İşsizlik Maaşı Şartları 2018

7
2005

Askere gitmeye hazırlanan ve son günlerinde askerlik nedeni ile işten ayrılan adaylar için güzel bir haber yayınlandı. İşsizlik maaşı eski zamanlarda askerlik için işten ayrılan kişilere bağlanmıyordu. Sebebi  de işsizlik maaşı alabilme şartlarında olan İş Kur başvurusu ve işe başlamaya hazır olunması gerekmekteydi. Askerde olan kişi işe başlamaya hazır olmadığı için işsizlik maaşı alamıyordu. Bu kural yine geçerli, sadece askerlik için işten ayrılan kişi askerlik görevine başlayana kadar bu maaştan yararlanabilir. Askerden döndükten sonra da işe başlayana kadar maaşlarını almaya devam edeceklerdir.

Yapılan son düzenlemeler ile artık askerlik nedeni ile işten ayrılan bireyler, başvuruları sonrasında işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyorlar. Aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda askere gidene kadar İşsizlik Maaşı alabilecekler.

Askerlik öncesinde SGK’lı olarak yani sigortası olan ve çalışan adayların, hem tazminat, hem işsizlik maaşı ayrıca askerden döndükten sonra istekleri doğrultusunda yine aynı iş yerinde işe başlama hakları bulunmaktadır. Askere gitmeden önce son 3 yıl içinde en 600 gün primlerinin yatmış olması ve bu primlerin son 120 günü kesintisiz iş veren tarafından yatırılmış olması gerekmektedir. Konu hakkında aklınıza takılanları alt kısımdan sorabilirsiniz.

7 Soru ve Cevap

  1. Ben çıkışı vericem ama askerden dönünce iş yeri bir daha ise almıyor, eğer tazminatını almazsan ise başlayabilirsin diyor. Ne yapmam gerekmektedir?

    • Merhaba, en yakın SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu ibraz ediniz. Yapmanız gerekenleri ve yasal haklarınızı sile ileteceklerdir.

  2. Bende işsizlik maaşı alabilir miyim, askerlik için işten ayrıldım, askerliğim henüz çıkmadı, bir sonraki celp dönemine kaldım.

  3. “son 120 günü kesintisiz iş veren tarafından yatırılmış olması gerekmektedir” ibaresine göre ben bu son 120 gün içinde hasta olarak rapor alırsam bu 120 gün kuralını bozar mı ?

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here