Askerlik Başvurusu

619
1

Askerlik bir ülkede yaşayan erkek nüfusun ülkesini korumak amacıyla belli bir dönem içerisinde yaptığı vatani görevdir. Dünya üzerindeki birkaç ülke hariç her ülkede askerlik görevi bulunmaktadır. Bazı ülkelerde bu görev zorunlu iken bazılarında gönüllü askerlik seçeneği bulunmaktadır. Ülkemizde ise askerlik çok uzun bir zamandır zorunlu olarak yapılmaktadır. 20 yaşına gelmiş her Türk genci vatani görevini yerine getirmek için askerlik başvurusunda bulunmaktadır.

ASKERLİK KİMLER YAPABİLİR?

  Askerlik yapabilmek için ülkemizde bir takım kriterler getirilmiştir. Bu kriterlerin en başında 20 yaşını doldurmuş olmak yer almaktadır. Aynı zamanda ayırtım gücüne sahip olmak ve fiziki yeterliliğe sahip olmak da diğer şartlar arasında yer almaktadır. Herhangi bir engeli bulunanlar askerlikten muaf tutulmaktadırlar. Örneğin boy kilo orantısı yeterli bulunmayanlar veya herhangi bir bedensel özrü olanlar askerlikten tamamen muaf tutulmaktadırlar. Bu kişiler öncelikle askerlik şubelerine giderek sağlık muayenesinden geçmelidirler. Daha sonra kendilerine verilecek çürük raporu ile birlikte askerlikten tamamen muaf hale geleceklerdir.

ASKERLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Askerlik başvurusu yapmak isteyenler bunun için önce birtakım şartları yerine getirmeliler. Bu şartlar kimlik bilgileri ve öğrenim durumu bilgilerini hazırlamaktan ibarettir. Yanınıza alacağınız bu belgelerle birlikte yerleşim yerinizde bulunan askerlik şubesine giderek askere alınmak istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Orda bulunan askeri memur size gereken her şeyi anlatacaktır. Onun talimatlarına uygun olarak hareket ettiğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamadan askerlik başvurusu yapabilirsiniz.

  Özellikle yükseköğrenim gören gençler askerlik başvurusu nereye yapılır konusunda bilgi sahibi değiller. Bu gençlerin aydınlatılması ve vatani görevlerini en sağlıklı şekilde yerine getirmeleri için onlara askerlik başvurusu hakkında detaylı bilgiler verilmelidir. Ailelere de burada ciddi bir sorumluluk düşmektedir. Çocuklarınızın vatani görevlerini yapabilmeleri için ve ileride askerlikle ilgili sorunlarla karşılaşmamaları için gereken tüm bilgilerin çocuklarınıza aktarılması gerekmektedir.

YURTDIŞINDA BULUNAN TÜRKLER ASKERLİK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPMALILAR?

  Ülkemizde yaşayanların askerlik başvurularını nereye yapacakları konusunda çok fazla bir sorun bulunmamaktadır. Çoğu kişi başvuruyu askerlik şubelerinden yapacağını bilir. Asıl problemin olduğu yer ise yurtdışında yaşayan Türklerin askerlik başvurularını nereye yapacakları konusudur. Şöyle söyleyelim Almanya da yaşayan bir Türk sırf askerlik başvurusu için ülkemize gelmek zorunda mıdır? Bu soruya vereceğimiz yanıt hayır olacaktır. Eğer Yurtdışında ikametgâhı bulunuyorsa bu durumda yapması gereken şey yaşadığı ülkede bulunan Türk konsolosluğuna giderek askerlik hizmetinde bulunmak istediğini açıklamak olacaktır. Bu durumda konsolosluk çalışanları kendisinden gerekli evrakları hazırlamasını ister ve bu evraklarla birlikte birkaç gün içinde konsolosluğa başvurması istenir.

ASKERLİK BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR

Askerlik başvurusu nereye yapılır sorusuna yanıt bulduktan sonra sırada askerlik için gerekli belgeler nelerdir ve bu belgeler nerelerden temin edilebilir soruları yer almaktadır. Öncelikli olarak askerlik için gereken ilk belge nüfus cüzdanıdır. Eskiden nüfus cüzdanı olmayanların askerlik başvurusunda bulunmaları imkânsızdı fakat artık günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla sadece TC kimlik numaranızı bilmeniz bile askerlik başvurusu yapabilmeniz için yeterli olmaktadır.

  Diğer yandan istenen bir diğer belge ise öğrenim durumunuzun gösterildiği öğrenci belgesidir. Eğer öğreniminiz devam etmekteyse askerlik işleminizi tecil ettirebilirsiniz. Bunun için yanınızda muhakkak öğrenci belgenizi götürmeyi unutmayın. Askerlik başvurusu nereye yapılır sorunu böylelikle sona erecek ve artık iş acemi birliğinizi nerede yapacağınıza gelecektir. Acemi birliğinizi siz seçmemektesiniz kura yöntemi ile acemi birliğinizden kalan sürenizi tamamlayacağınız bölüğünüze gönderileceksiniz. Askerlik işlemleri sanılanın aksine oldukça kısadır ve toplamda 2 günü geçmez.

1 YORUM

Sorunuzu Alt Kısımdan Sorabilirsiniz...