Asker Maaşı 2018 Yılı Güncel

22
178789

Ülkemizde askerlik denince akla hemen vatan borcu olan zorun askerlik gelmektedir. Askerlerin ne kadar para kazandığı ve asker maaşları gibi bilgiler hiç düşünülmemektedir.

  Amerika’da ki sisteme ters olarak bizde paralı askerlik kavramı henüz yeni yeni oraya çıkmaktadır. Er veya erbaş olarak zorunlu hizmet ettiğimizde dahi bize bir maaş ödenmektedir aslında ama hizmet verdiğiniz yerdeki konaklama, yemek ve eğitim gibi giderler çıkarıldığında bize ödenecek bir şey kalmamaktadır. Profesyonel ordu kavramının Türk ordu sisteminde yerini sağlamlaştırması ile birlikte sadece astsubay ve subaylar için değil er ve erbaşlar içinde bir kazanç imkânı doğmakta ve erlik dahi bir meslek statüsüne yükselebilmektedir.

  Ekonomik şartların çok da iyi olmadığı ülkemizde askerlik mesleği üst düzey işler arasında yer almaktadır. Bu durum aslında alınan maaşların astronomik olmasından kaynaklanmamaktadır. Ordunun bünyesinde hizmet veren çalışanlarına sağladığı imkânlar ve yan haklar bunun başlıca sebebidir. Zira ordu mensuplarının sosyal tesisleri, lojman imkânları, spor tesisleri gibi birçok tesis imkânı bulunmaktadır. Bu imkânlarda tabi ki asker maaşları için olumlu etki yaratmaktadır. Dış piyasada 10 TL olan bir ürün ordu kantinlerinde rahatlıkla 6 hatta 5 TL ye satılabilmektedir. Askeri gazinolarda dışarıda bir restoranda 40 TL ödeyeceğiniz bir menüye 15 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

  Burada bir noktayı da ele almak gerekiyor; Ordu mensuplarına bazı ek imkânlar

sağlanıyor evet ama unutmamalıyız ki birçok kişi çalıştığı işte emekli olana kadar tayin görmemekte, olağanüstü hal bölgelerinde çalışmak zorunda kalmamakta, ailelerinden ayrı bir şekilde çalışmamakta ve en önemlisi ise can tehlikesi olmadan çalışmaktadır. Dışarıdan bakıldığında devletin tüm imkânlarından en iyi derece de faydalanan ve kaynakları sömüren bir meslek grubu görülebilir ama bu haklı bir yargı olmayacaktır. Ek imkânlar ek çalışma şartları gibi dengeleyici unsurlar ile dengelendiğinde haklı bir tablo ile karşılaşılmaktadır.

  Terör olaylarının tırmandığı şu günlerde ordu ve polis gibi devlet hizmetinde bulunanların işlerinin ne kadar zorlaştığında sanırım hepimiz hem fikir olacağızdır. Sadece terör var desek de yetersiz olacaktır, askerlik yapan herkesin askeri ortamı görmüşlüğü olduğunu düşünürsek ne kadar stresli bir çalışma ortamı olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Adaletli bir yargıya varmak gerekirse asker maaşları olması gerekenden fazla değildir. Hatta bazı bölgelerde görev yapanlar için az bile kaldığından dolayı ek tazminat ödemeleri yapılmaktadır. Özellikle doğu bölgelerinde hizmet veren kişilerin ek ödemeleri olmaktadır.

  Ek ödeme almanın bir diğer yolu da farklı eğitimler alarak kendinizi geliştirmekten geçmektedir. Örneğin piyade sınıfı bir teğmen paraşüt eğitimini tamamladıktan sonra brövesini alarak maaşına ek olarak 400 TL daha kazanmaktadır. Bomba imha, özel harekât, dalgıç sınıfı gibi ek eğitimler ile kazancın artırılması daha da mümkün olmaktadır.

2018 Ordu Mensuplarının Maaşları Ne Kadar?

Er: 38 TL

Onbaşı: 45 TL

Uzman Erbaş: 1850-2750 TL

Uzman Çavuş: 1850-2750 TL

Astsubay: 2650-3320 TL

Başçavuş: 2879-3650 TL

Kıdemli Başçavuş: 3351-3950 TL

Asteğmen: 2700-2900 TL

Teğmen: 2750-3100 TL

Üsteğmen: 3000-3432 TL

Yüzbaşı: 3200-3700 TL

Binbaşı: 3500-4000 TL

Yarbay: 4200-4800 TL

Albay: 5000-5500 TL

Tuğgeneral: 7000-7500 TL

Tümgeneral: 7500-8000 TL

Korgeneral: 8000-8500

Orgeneral:9500-9800 TL

2017 Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Hizmet süresi 1 Yıl: 2100-3500 TL

Hizmet süresi 2 Yıl: 2160-3700 TL

Hizmet süresi 3 Yıl: 2250-3700 TL

Hizmet süresi 4 Yıl: 2300-3800 TL

Hizmet süresi 5 Yıl: 2350-3950 TL

Hizmet süresi 6 Yıl: 2400-4000 TL

Hizmet süresi 7 Yıl: 2450-4000 TL

22 Soru ve Cevap

 1. Ben şu an askerim er olarak görev yapmaktayım henüz maaş almadım acemilikte bir kere aldım usta birligime nisan ayında teslim oldum ama hala maaş alamadım. Maaşlarımız ne zaman yatar

 2. Merhaba
  Suan askerlik gorevimi gece santralcisi olarak yapmaktayim.acaba aalacagim asker harcligi veya maas ne kadar olacak.normal asker maasimiz 88 tl soforler vesaire bu fiyat 2 kati yani 166 tl gbi bi ucret aliyor.benim ucret ne kadar olur.

 3. er 38 tl maaş alsın başçavuş onun 100 katı maaş alsın, nasıl bir adalettir bu? bekarım, yalnız yaşıyorum. askere gidince evim eşyalarım ne olacak, askerden dönünce nerede kalacağım, nerede çalışıp, ne yiyip içeceğim, parasız askerliği nasıl bitireceğim? nasıl bir ülke be!..

  • Sktr git lan devlete ne laf atyon canakkaledede ecdadimiz savasirken maas mi vardi bu topraklarda yasiyorsan namus ve seref borcunu odemekle yukumlusun begenmiyorsan defol git bayragimizin golgesinden

   • Arkadaşın malına mülküne sahip çık, askerden gelince de iş imkanı sağla. Bunu yapabilir misin? Hiç sanmıyorum, arkadaş bir sorununu paylaşmış. Böyle durumda olanlar ciddi sorunlar yaşar. Askere gidince, bu arkadaş askere gitmiş, o gelene kadar eşyaları orada kalsın, kira falan da istemiyorum, iş sahipleri de hemen kapıda bekliyordur zaten, buyur işe git diye. Sence böyle bir şey olabilir mi? Hiç sanmıyorum, elbet iyi insanlarımız var, ama denk gelmezsen ne olacak? Çoğunluk bir birini kazıklama peşinde, ne Çalakkalesinden bahsediyorsun, senin deden savaştı sen değil, başkalarının başarılarıyla millete laf yetiştirme.

 4. Sozlesmeli askerlik en az 3 yil 2 yilin da maasi ve 17 bin lora civari ikramiye alacgi yaziyo 2 yil askerlik parali yapiliyo mu?

  • Kardeşim teğmen acemi asteğmen desen zaten bir şey bilmiyor heralde başçavuşa verecek maaşı asteğmen sadece ayak işi yapıyor gidin adam gibi harp okulu okuyun mallık edip asteğmen olmayın sadece zaman israfı kardeşim

 5. Arkadaşlar ben bir hafta önce çürük aldım psikiyatri den iki aydır askerlik yaptım maaş Filan almadım hiç maaş yatıracak lar mi Bana bide yatırır salar nekadar yatıracak lar bilen varmı

 6. Ktm de askerim 4 gündür eksi sayıyorum buradaki komutanlar eksi saydığım her güne devletin bana para yatırdığını söylüyorlar bu söylenen ktm den kaçmamız için bi yalanmı yoksa gerçeklik payı varmı bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim herkese hayırlı teskereler.

 7. arkadaşlar herkese hayırlı teskereler allah türk askerine zeval vermesin.
  kilis il jandarmaya düştüm sizce maaşı ne kadardır bilgi yazarsınız çok sevinirim.(onbaşı oldum)

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here