98/1 Askerlik Sorgulama ve Acemi Birliği Öğrenme

21
Side profile of a soldier aiming his rifle

2018 yılının ilk celp dönemi olan Şubat ayı askerleri için askerlik yeri nasıl sorgulanır bu konudan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle askerlik görevinizi yapmaya hazırlandığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Askerlik gerçekten kutsal bir görevdir. Birliğinize gittiğinizde bunu çok daha iyi anlayacaksınız.

Askerlik sorgulama hakkında sizleri bilgilendirmek adına şöyle bir kaç önemli konuya değinmek istiyorum. Sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle kişisel E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacak.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Uzatmadan, şifrenizi nasıl alacağınızı kısaca anlatalım; Size en yapın PTT şubesine giderek küçük bir ücret karşılığı (2 TL) şifrenizi kendi kimliğiniz ile alabilirsiniz.

Şifresini Alan ve Şifreye Sahip Olan Asker Adayları Ne Yapmalı?

E-devlet şifreniz elinizde, şimdi yapmanız gereken çok basit bir kaç adım. Şifreniz ile e-devlet sitesine giriş yaparak, 98/1 Askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı kategorisi altında bulunan Asal 2018 98/1 Askerlik Sorgulama işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

21 Soru ve Cevap

 1. Slm ben 1998 dogumluyum 26/12/2017 tarihinde muayne oldum sube den verilen kagıtta kasımda askere gidceksin dediler bügün e devlete baktım 07/02/2018 tarihi yazıyor bu durumda ne erken mi gitmis olucam yoksa kasım ayınımı bekleycem

  • Merhaba Fikret,

   E-devlette yazılan tarih geçerli olacaktır. Ancak yinede sonra ki celp dönemlerine kayma ihtimali olabilir. Memleketinizin celp dönemine 2018 yılı celp dönemleri konumuzdan baktınız mı?

 2. Merhaba 1998 doğumluyum şubatta gitmek istiyorum bana ağustosta gideceksin dediler erken gitme şansım varmı acaba

  • İşlemleriniz esnasında erken sevk dilekçesi verdiyseniz, erken gitme ihtimaliniz olabilir, ama bu yinede kesin değildir. 98-1 askerlik yerleri açıklandığında sizinde gidip gitmeyeceğiniz belli olacaktır Ömer bey.

 3. Ben 98 doğumluyum temmuzda muayene oldum trabzon görele şubat celbinde gönderiyor ed devlette 07.02.2018 yazıyo verdikleri kâğıtta sevk tarihi 01.02.2018 yazıyo ben şubatta gideceğim kesinmi

 4. Selamun aleyküm ben muayne oldum 3 celp dönemi çıktı Ağustos tercih kullandım 1 celp şubat yazdı şubatta gidermiyim acil bilgi

 5. Abi ben 1997 doğumluyum kasımda tecillimi bozdurdum bana verdikleri kağıtta 01.02.2018 e kadar e devlette ise 07.02.2018 e kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diyor yani demek istediğim şubatta kesin gidermiyim martta kaymaz dimi.

 6. S.a Mayıs ayında muane oldum verilen celp tarihinde ise 02.05.2018 yazıyor yanlz e devletten baktığım zaman 07.02 2018 yazıyor sizce ne yapabilirim

  • 98-1 askerlik sorgulama işleminizin ardından şubat ayı celp döneminde askere alınıp alınmayacağınız belli olacaktır Oğuzhan bey.

 7. Merhaba ben 1998 doğumluyum ama lise sonu okuyorum haziranda okulum bitiyo tecil ettirdim askerligi okul bittimi ağustos ta gidebilirmiyim askere

 8. selamun aleyküm nereye çıktığımı nasıl öğrenebilirim ? e-devletten milli savunma bakanlığı yazıp hangisini seçmeliyim ?

 9. Bende 07. 02.2018 tarihine kadar askerlik ilişkileri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Erteleme Nedeni sınıf ve tertibat bekleniyor yazıyor. ben normalde tecilli idim 31.12.2017 tarihine kadar ama ben 1 Kasım 2017 de muane oldum askere gitmek istiyorum dedim. Ne zaman askere giderim

  • Her yıl şubatta almıyordur, bir yanlışınız olabilir, 2018 celp dönemleri konumuzdan lütfen kütüğünüzü bulup inceleyiniz.

 10. Benim e devletim sistem hatası var Şubat’ta askerim kütük 1 gönderiyor muayene işlemleri de tamam ama e devlette sistem hatası veriyor kayıtlı belge olustura miyorum e devlette admin cim

 11. Mayıs Ayında Gidicektim Şubat Ayına Çektim Asker Açıgı Var Dediler Şubatta Gitmek İstiyorum Herkesin yeri Acıklanmıs Benimki Acıklanmadı ben Mayısta Gitmek İstemiyorum Beni Memleketim ilgilendirmez Ben İstanbulda Yaşıyorum Ben Erken gitmek İstiyorum açık Var dediler Ki Askere kalacagım Gelmeye Niyatim Yok Ne Yapmam Lazım acil Bilgi ?

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here