2018 Bedelli Askerlik Yaş Sınırı ve Hesaplama Aracı

0

2018 yılı ile birlikte bedelli askerlik talepleri iyiden iyiye gündeme gelmeye başladı. Vatani görev olan askerliği bedelli olarak yapmak isteyenler, oluşturdukları kamuoyu ile siyasileri etkilemeye ve bu taleplerini yerine getirtmeye çok yaklaştılar. Bedelli askerlik için yaş sınırını sağlayan kişiler, bu görev için belirlenen bedeli ödeyerek vatan borçlarını sağlamış oluyorlar. Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Mehmet Akarca ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, 2018 yılında bedelli askerlik konusunun 24 Haziran seçimlerinden sonra gündeme gelebileceğini belirtti.

Hepimizin bildiği gibi bir konu siyasetin gündemine düşünce o genelde gerçekleşir. Bu nedenle, 2018 yılında da bedelli askerlik ile ilgili gelişmelerin olacağını düşünüyoruz. Bu makalemizde bedelli askerlik yaş sınırı ve bedelli askerlik yaş hesaplama aracını sizlerle paylaşacağız.

Yüzbinlerce kişinin merakla beklediği bedelli askerlikte, bizim görüşümüz aşağıdaki maddelerin yer alacağıdır.

2018 Bedelli Askerlik Yaş Sınırı ve Şartı

  • Her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1992 tarihi dahil, daha önce doğanlar bedelli askerlik başvurusunu 2018 yılında başvurabileceklerdir.
Aşağıdaki bedelli yaş hesaplama aracına doğum tarihinizi yazarak bu fırsattan yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.
2018 Bedelli Askerlik Yaş Hesaplama
Gün
Ay
Yıl
Sınava Girmek İstediğiniz Yıl
1 Ocak 1992 doğumlu: Başvurur.
2 Ocak 1992 doğumlu: Başvuramaz.
21 Aralık 1992 doğumlu: Başvurur.

2018 Bedelli askerlik tutarı ne olur?

18 bin TL ile 20 bin TL arası bir tutar olmasını bekliyoruz. Yurt dışındaki vatandaşlara da bu hak verilecektir. Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, isterlerse bu sefer bu haktan faydalanabilecekler. Bedelliden faydalanmak için askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmak yeterli olacaktır. Konu hakkındaki tüm soruları bize iletebilirsiniz.
Bedelli askerlikte yaş şartı esnetilir mi? 25 yaş vs dahil edilir mi?
2014 yılında yapılan bedelli düzenlemesinde bu hak verilmedi. Eğer 2018 de bu hak verilirse oldukça yüksek miktarda insan bu imkandan faydalanacaktır. Tahmini olarak bedelli bekleyenlerin yüzdesi aşağıdaki gibidir:
2018 Bedelli Askerlik Düzenlemesi Çıktığında Yaşa Göre Ne Kadar Kişi Yararlanabilir?
25 Yaş ve üstü %92,8
26 Yaş ve üstü %71,1
27 Yaş ve üstü %60,9
28 Yaş ve üstü %47,4
29 Yaş ve üstü %33,6
30 Yaş ve üstü %21,5
Görüldüğü üzere, ne kadar erkene alınırsa o kadar çok insan başvuracaktır.

Alt Kısımdan Sorunuzu Sorabilirsiniz...

Please enter your comment!
Please enter your name here